Nový radar společnosti Saab pro stíhací letouny otestován

Nový radar společnosti Saab pro stíhací letouny otestován
Autor: Saab|Popisek: Radar AESA
30 / 04 / 2020, 11:00

Společnost Saab úspěšně ukončila první letové zkoušky svého nového radaru s aktivním elektronickým vyhledáváním (Active Electronically Scanned Array – AESA) pracujícího v pásmu X, určeného pro stíhací letouny. Bude nabízen jako novinka doplňující typovou řadu radarů PS-05/A.

Společnost Saab nadále pokračuje ve vývoji klíčové technologie AESA. Nyní úspěšně ukončila první letové zkoušky nového radaru s aktivním elektronickým vyhledáváním pracujícího v pásmu X. Zkoušky zaměřené na shromažďování dat při zjišťování a sledování cílů proběhly úspěšně.

Radar je navržen pro stíhací letouny, ale lze jej upravit pro integraci do nejrůznějších platforem. Jak společnost Saab již dříve oznámila, verzi nové antény AESA zakoupil zákazník patřící do okruhu americké vlády.

„Je to důležitý krok ve vývoji našeho nového radaru s aktivním elektronickým vyhledáváním pro stíhací letouny. U tohoto radaru vidíme široké možnosti využití. Díky jeho modulární, adaptabilní a rozšiřitelné konstrukci jej lze použít i v řadě jiných zařízení,“ říká Anders Carp, Senior Vice President a ředitel divize Surveillance společnosti Saab.

Během letových zkoušek byl nový radar nainstalován na dvoumístném letounu Gripen D. Ten je v současné době nabízen s poslední verzí radaru od společnosti Saab označovanou jako Mk4. Nový AESA radar bude současným provozovatelům letounů Gripen s označením C/D nabízen v rámci modernizačních procesů.

AESA radar  je vyroben na bázi nitridu galia (GaN), který snižuje spotřebu elektrické energie a zlepšuje tepelnou odolnost radaru. Díky tomu má radar širší pracovní pásmo a vyšší spolehlivost, operační dostupnost i účinnost. Nový radar s aktivním elektronickým vyhledáváním, pracující v pásmu X, bude mít lepší výsledky například při zjišťování a sledování malých cílů, vylepšenou schopnost působit proti prostředkům elektronického boje (Electronic Counter-Countermeasures - ECCM) a také vyšší schopnost podpory vyspělých zbraňových systémů.

 

Společnost Saab dodává na světový trh špičkové produkty, služby a řešení od vojenských obranných technologií až po oblast civilní bezpečnosti. Saab disponuje provozy a zaměstnanci na všech kontinentech. Díky novátorskému a kooperativnímu přístupu a pragmatickému myšlení dokáže vyvíjet, přijímat a zlepšovat nové technologie, aby uspokojil měnící se potřeby svých zákazníků. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace