VIDEO: Nový raketomet TOS-2 Tosočka vstoupí do služby ještě tento rok

VIDEO: Nový raketomet  TOS-2 Tosočka vstoupí do služby ještě tento rok
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-NC-ND)|Popisek: TOS-2 Tosočka
29 / 08 / 2020, 13:00

TOS-2 Tosočka, nový ruský raketomet, který defiloval na vojenské přehlídce v červnu, má vstoupit do služby do konce tohoto roku, uvedl server Army Recognition.

Nový raketomet TOS-2 Tosočka, který vzbudil pozornost na odložené vojenské přehlídce ke Dni vítězství v červnu, má být dodán ruským jednotkám do konce tohoto roku. Zúčastní se také vojenského cvičení Kavkaz 2020.

Raketomet je integrován tentokrát s kolovým podvozkem tříosého terénního vojenského vozidla Ural-63706-0120. Tato změna má zajistit zvýšenou mobilitu systému. Zapracovány byly změny týkající se lepší ochrany posádky, pancéřová kabina poskytuje účinnou ochranu nejen proti ručním zbraním, ale i střepinám dělostřelecké munice.

                                  

                                                                      Video: YouTube

Podle ruských zdrojů Tosočka může vypálit rakety ráže 220 mm s termobarickou a zápalnou hlavicí s vylepšenou přesností. Jejich dosah má činit v rozmezí 3,5-10 km. Ničivý efekt je dán uvolněním oblaku hořlavého aerosolu do vzduchu při použití termobarické rakety. Systém je rovněž vybaven komputerizovaným systémem řízení palby, inerciální navigací a vylepšenými zaměřovacími systémy.

Tosočka je schopná operovat i v městském terénu, uplatnění najde ale také v hornatých podmínkách. Pro vojsko znamená tato zbraň vítanou a výkonnou posilu, která jde ve šlépějích úspěšně vyvinutých ruských raketometů v minulosti.

Není jistě bez zajímavosti, že Rusko v posledí době poměrně intenzivně investuje do modernizace raketové techniky, především pro PVO a nyní i pozemní síly. Deklarované schopnosti raketometu TOS-2 jsou dány v první řadě typem munice, kdy termobarická hlavice je pro městské oblasti nebo skalní/jeskynní komplexy ideální. Druhým faktorem pro obě formy nasazení je schopnost palby s vysokým stupněm náměru při odpalu. V terénu podobném Kavkazu nebo Afghánistánu je nutné z roviny nebo údolí zasáhnout cíle na svazích nebo vrcholech poměrně vysokých hor. Nasazení raketometů s takovouto schopností bybylo logickým doplněním palby houfnic a minometů, avšak s velkým plošným a psychologickým účinkem.

 

Zdroj: Army Recognition

Tagy článku