Nový ruský strategický bombardér PAK DA se chystá na oblohu

Nový ruský strategický bombardér PAK DA se chystá na oblohu
05 / 03 / 2017, 18:30

Oznámil to velitel ruských kosmických sil Viktor Bondarev v ruském deníku Gazeta Rossiskaya.

Vyvíjený konstrukční kanceláří Tupolev od roku 2009, PAK DA je nový bombardér, který Rusko plánuje nasazovat u jednotek v roce 2023, a nahradit tak stárnoucí vozový park Moskvy stávající se z sovětských strojů Tu-95 Bear, Tu-22M3 Backfire a Tu-160 Blackjack.

Psali jsme: Video: Jak by mohl vypadat ruský strategický bombardér PAK DA

Podle nejnovějších zpráv státem řízeného serveru Sputnik se očekává první let nového strategického bombardéru někdy před rokem 2021, přičemž první dodávky začnou o pár let později, i když se to celé zdá být poněkud optimistické, když podle plánů roku 2013, měl PAK DA vstoupit do výrobní fáze okolo roku 2020, a první bombardér v činné službě měl být zařazen v letech 2025-2030.

Mimochodem, ruský neviditelný bombardér bude podzvukový stroj konstrukce létajícího křídla, a na rozdíl od amerického programu X-51 Falcon HTV-2, tedy nový ruský bombardér nebude nadzvukový. Ztráta rychlosti bude kompenzována pokročilou stealth technologií, elektronickými schopnostmi a naváděnými střelami s umělou inteligencí (AI).

Psali jsme: Problémy ruského letectva a stíhač páté generace

"Není možné postavit bombardér nesoucí střely neviditelný pro radary, který by byl současně nadzvukový. To je důvod, proč je důraz kladen na stealth schopnosti. PAK DA ponese AI-řízené střely s doletem až 7000 kilometrů. Taková střela může analyzovat radarovou situaci a určit si směr, výšku a rychlost. Již na takových střelách pracujeme," byl citován velitel ruských kosmických sil Viktor Bondarev v ruském deníku Gazeta Rossiskaya.

Ruské létající křídlo bude schopno nést střely vzduch-země a vzduch-vzduch, stejně jako konvenční a inteligentní naváděné bomby. Podle zpráv z roku 2016 PAK DA má dolet 6,740 námořních mil, a bude také schopen nést 30 tun zbraní. Bezobslužná "šestá generace" strategického bombardéru založená na PAK-DA, která by mohla přijít okolo let 2040-2050 už byla také ohlášena před roky a Rusko již prý začalo pracovat na 6. i 7. generaci bojových letadel.

Přesto, zda Moskva bude moci provozovat novou generaci stealth bombardéru, nebo další generace letadel v blízké nebo střední budoucnosti je těžko říci.

Optimistická prohlášení o schopnostech nových typů vyvíjených letadel, jejich senzorů a zbraní budou muset být podložena fakty: ve skutečnosti, na rozdíl od USA, které již operují se stroji 5. generace, tedy F-22 a poněkud kontroverzní F-35, tedy stealth letadla s AESA radary již po celé roky, Rusko nebylo schopno dopracovat stealth letadlo nové generace, ani radarový systém AESA.

Ruský T-50 PAK FA ještě nebyl oficiálně k ruskému letectvu zařazen, počet strojů zatím nepřekročil 10 kusů. Všechny futuristické programy včetně amerického F-35 se potýkají s problémy ve vývoji, překročenými náklady a zpožděním.

PAK FA se tedy patrně stane někdy v budoucnu strojem generace 5++ a stane se základem pro ruské stroje 6. generace.

Zdroj: The Aviationist 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.