Nový ruský vzdušný tanker Il-78M-90A absolvoval svůj první let

Nový ruský vzdušný tanker Il-78M-90A absolvoval svůj první let
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Il-78M-90A
29 / 01 / 2018, 14:00

25. ledna se prototyp vzdušného tankeru Il-78M-90A poprvé podíval do vzduchu.

Prototyp nového vzdušného tankeru Il-78M-90A má za sebou první let. Jedná se o první tanker vyrobený v Rusku v postsovětské éře. V této době byly vyráběny čtyřmotorové vzdušné tankery Il-78 v Uzbekistánu.

psali jsme: Boeing představil bezpilotní vzdušný tanker MQ-25

Nový modifikovaný typ vzdušného tankeru, který může být rovněž použit jako vojenský a přepravní stroj, byl zkonstruován na základě vojenského transportního letounu Il-76MD-90A. Prototyp Il-78M-90A je stejně jako Il-78 osazen čtyřmi motory nové generace PS-90А-76. Jejich spotřeba paliva je o 12- 14% nižší než u motorů D-30KP, které byly použity při předchozích modifikací tankerů. Proto má také Il-78M-90A zvýšený dosah.

psali jsme: Nová generace vzdušných tankerů US Air Force má být stealth a vyzbrojená lasery

Kontrolní a navigační komplex stroje byl rovněž předělán a vylepšen, na letounu je patrný nový prosklený kokpit, který zvyšuje bezpečnost letů. Il-78М-90А. V případě potřeby lze tanker vybavit i zbraněmi.

Rusko počítá s tím, že Il-78М-90А se stane hlavním vzdušným tankerem, adaptovaným na doplňování paliva letounům určeným na delší vzdálenosti. Tanker je schopen najednou doplňovat palivo dvěma letounům, například Su-27/30/34/35, MiG-29/35. Pokud se Il-78М-90А nachází na zemi, pak může doplňovat palivo až čtyřem strojům najednou.

Finální práce na novém tankeru proběhnou ve společnosti Aviastar-SP v Uljanovsku.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: defence-blog.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.