Nový trumf US Navy? Velké robotické válečné lodě bez posádky a s pokročilou umělou inteligencí

Nový trumf US Navy? Velké robotické válečné lodě bez posádky a s pokročilou umělou inteligencí
16 / 02 / 2019, 10:00

Americké námořnictvo se chce pustit do vývoje plavidel nového typu - velkých robotických bezosádkových lodí s pokročilou umělou inteligencí. Mohly by vzniknout nejméně dvě třídy nových robotických válečných lodí fungujících zcela autonomně, to znamená bez lidské posádky.

V příštích letech by robotické válečné lodě mohly představovat skutečný ,,game changer", který by navíc umožnil rozvinout nové taktiky boje v potenciálních konfliktech s hi-tech nepřáteli. Plavidla by navíc bylo možné postavit méně nákladně než konvenční lodě a tyto nové kapacity US Navy by se tak mohly poměrně rychle rozrůst s menšími investicemi. Lidskou posádku by nahradila pokročilá umělá inteligence, která bude jedním z klíčových prvků robotických lodí.

Provoz takových lodí by byl levnější než u lodí s lidskou posádkou. Pro představu: Provoz USV (Unmanned Surface Vessel) Sea Hunter stojí zhruba 20 000 dolarů za den, torpédoborec s lidskou osádkou stovky tisíc dolarů za den.

Sea Hunter je technologickým demonstrátorem, jenž nemá žádné zbraně, a slouží primárně k dlouhodobému protiponorkovému hlídkování a je řízen dálkově. Sea Hunter zároveň slouží jako prostředek k uvažování o možné další fázi vývoje robotických lodí většího ,,kalibru".

To, že US Navy činí přípravy pro vývoj a konstrukci takových plavidel, potvrzuje i americký kontraadmirál William Galinis. ,,Námořnictvo udělalo během posledních šesti či sedmi měsíců mnoho práce, aby potvrdilo programy týkajících se velkých, dálkově ovládaných plavidel," prohlásil nedávno Galinis. Bezosádkové lodě (Protector) menší velikosti navíc vlastní Izrael, který je používá k ochraně pobřeží společně s většími válečnými loděmi s lidskou posádkou.

Ve zmíněných programech, o nichž Galinis hovořil, mohou pak vzniknout nejméně dvě třídy nových robotických válečných lodí fungujících bez lidské posádky. Jednalo by se o třídu robotických lodí střední velikosti a třídu větší velikosti blížící se korvetě, která by byla vybavená například raketomety.

Jeden z dalších amerických kontraadmirálů John Neagley řekl, že US Navy chce do roku 2023 udělit kontrakt na stavbu velkého USV, takže je více než pravděpodobné, že americké námořnictvo myslí svůj úmysl stavět velké robotické lodě vážně. Zanedlouho tak možná budeme svědky toho, že námořní konflikty nepovedou konvenční plavidla s posádkou, ale naopak velké robotické lodě, ovládané na dálku operátory.

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku