Nový víceúčelový letoun F/A-259 Striker od českého Aera

Nový víceúčelový letoun F/A-259 Striker od českého Aera
Autor fotografie: Aero|Popisek: F/A-259 Striker
18 / 07 / 2018, 21:15

Největší český výrobce letadel Aero Vodochody a společnost Israel Aerospace Industries, světová jednička v technologiích obranných systémů, představili na Farnborough Air Show nízkonákladový, vojenskými misemi prověřený bitevní letoun. Letoun F/A-259 Striker je víceúčelový letoun pro blízkou leteckou podporu, protipovstalecké operace a pohraniční hlídkování s možností zadržení.

Stíhací letoun F/A-259 Striker kombinuje robustnost a účinnost svého úspěšného předchůdce, letounu L-159 Alca - s jeho nejmodernějšími pokroky v oblasti avioniky a technologie letadlových systémů. Díky výhodám mokrého křídla s integrovanou nádrží má letoun F/A-259 Striker vynikající výkonové charakteristiky, velkou manévrovatelnost a velký akční rádius.

Giuseppe Giordo, president a výkonný ředitel (CEO) společnosti Aero řekl: "V současné době národní letectva hledají řešení, jakým způsobem je možné plnit velkou paletu misí cenově dostupným způsobem a jak zároveň udržet vysokou bezpečnost letounu a jeho posádky. Aero a IAI představují víceúčelový bojový letoun F/A-259 Striker se širokou škálou bojových schopností, které splňují potřeby leteckých sil po celém světě tím, že přinášejí vynikající výkon s nízkými náklady na pořízení, provoz a údržbu." Giuseppe Giordo dodal: "Na trhu není tak mnoho letounů, které by tyto schopnosti poskytly, protože potřeba letounů s takovýmito charakteristikami je novým jevem."

Psali jsme: Bojové vozidlo LYNX od firmy Rheinmetall – víceúčelová, silná „kočkovitá šelma“ pro české ozbrojené síly

Benjamin Cohen, generální ředitel divize Lahav společnosti Israel Aerospace Industries, řekl: "Naše spolupráce se společností Aero Vodochody nabízí mimo jiné i americkému letectvu impozantní ověřený výkon modelu F/A-259 s novými inovativními systémy IAI. Tato konfigurace letounu poskytuje zákazníkům letadla splňující požadavky programu OA-X."

Letoun F/A-259 je schopen operovat z nezpevněných přistávacích ploch a má sedm závěsníků pro kombinaci zbraní, palivových nádrží a dalšího vybavení pro mise, což umožňuje inteligentní integraci zbraní a distanční zbraňové možnosti. Jako volitelné rozšíření je možné letoun F/A-259 vybavit radarem EASA a zaměřovacím systémem integrovaným do helmy pilota. Dalším volitelným doplňkem je tankování paliva za letu, což zvyšuje akční rádius a prodlužuje dobu, kterou je letoun schopen strávit ve vzduchu.

Vyspělá avionika 4. generace pro stíhací letoun F/A-259 Striker má koncepci otevřené architektury, která umožňuje budoucí aktualizace na základě požadavků zákazníka a použití Real Time Data Link, který přehled pilota o bojové situaci. Vyspělý digitální kokpit je vybaven dvěma velkými multifunkčními displeji, elektronickým systémem letových přístrojů a dalšími funkcemi.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Zdroj: Aero

Tagy článku