Nutné obrany není nutné se bát, zásah proti útočníkovi má smysl (komentář Lumíra Němce)

Nutné obrany není nutné se bát, zásah proti útočníkovi má smysl (komentář Lumíra Němce)
16 / 02 / 2020, 10:00

Žena, která třináctkrát bodla nožem svého bratra, a jenž na následky bodných zranění zemřel, byla definitivně osvobozena Nejvyšším soudem. Její jednání bylo rozhodnutím soudců označeno jako ukázkový případ nutné obrany. Soud takto zamítl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který se snažil tento osvobozující rozsudek zvrátit. Zeman v dovolání uznal právo ženy zasáhnout za daných okolností proti agresorovi. Nutná obrana ale podle šéfa žalobců skončila tím, že se podařilo poškozeného povalit na záda, odzbrojit ho a zpacifikovat. Následné opakované bodání už označil za zjevný exces, tedy vybočení z mezí nutné obrany.

O nutné obraně panuje mezi lidmi mnoho mýtů a běžný smrtelník bez právního podvědomí se v podstatě bojí bránit s tím, že bude za svůj čin následně potrestán. Není divu. Z minulosti jsou známy případy, které se jevily jako nutná obrana, ale soudy nakonec rozhodly opačně. Velmi často se na našich kurzech sebeobrany setkáváme s obavami, kdy lidé mají strach v sebeobraně použít i obyčejný pepřový sprej. Mají dojem, že pokud agresivní útočník nebude mít v ruce alespoň železnou tyč, tak použitím pepřového spreje bude jejich nutná obrana neadekvátní (není zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku).

Přestože nejsme právníci, tak o nutné obraně máme podvědomí a našim klientům se snažíme vysvětlit, že to tak není. Vysvětlujeme jim pojmy jako je přímo hrozící útok, přiměřenost obrany i to, že se obrana nemusí omezovat na pasivní obranu, nýbrž může být i aktivní. Klienti nám někdy oponují skutečnými případy, kdy soud rozhodly v neprospěch napadeného a jejich strach se adekvátně bránit v nich zůstává.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu vnímám jako pozitivní signál k obyčejným lidem, který by mohl do budoucna ukázat, že bránit se má smysl. Obavy z právních následků jednání obránce proti agresorovi je jeden z důvodů, proč se občané bojí adekvátně bránit. Tento rozsudek může být jedním z kroků ke zvýšení důvěry k rozhodnutí soudu, ke zvýšení sebedůvěry občanů a ke zvýšení jejich odhodlání neprodat svou kůži levně. Na druhou stranu to může být i signál všem „drbanům“: „Budete to mít příště obtížnější“ .

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace