O letoun Su-57 mají zájem státy jihovýchodní Asie, prohlásil šéf ruské společnosti Rosoboronexport. Neprozradil však které

O letoun Su-57 mají zájem státy jihovýchodní Asie, prohlásil šéf ruské společnosti Rosoboronexport. Neprozradil však které
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Su-57
09 / 06 / 2021, 15:00

Ředitel ruské státní společnosti Rosoboronexport Aleksandr Michejev řekl, že o letoun Su-57 projevily zájem země jihovýchodní Asie. Neprozradil, o které státy se jedná.

Rusko nepochybuje o tom, že z Su-57 se může stát ,,exportní hit", o který se budou prát zákazníci po celém světě. Nyní přišel s optimistickou zprávou také ředitel ruské státní společnosti Rosoboronexport Aleksandr Michejev, který prohlásil, že o letoun Su-57 projevilo zájem několik zemí jihovýchodní Asie, které ovšem nejmenoval, ale s nimiž se už údajně vedou jednání.

,,Jednáme s několika zeměmi, vidíme poptávku a zájem o letoun. Jihovýchodní Asie, čtyři nebo pět zemí projevilo zájem," řekl Michejev. Charakteristické je, že neřekl které, protože reálně zatím patrně žádné nejsou, též se lze přitom odvolávat na obchodní tajemství v období počátečních vyjednávání, kdy ani jedna strana případného kontraktu nemá zájem na jeho předčasném zveřejnění. Nicméně Rusko si přirozeně nemůže dovolit vzhledem k problematickému vývoji stroje veřejně prohlásit, vzhledem k ekonomickým i propagandistickým zájmům, že o něj není zájem.

Jaká bude pravděpodobná realita? Okruh potenciálních zahraničních zákazníků, kteří by měli zájem o Su-57, velký nejspíše nebude, ale o to pestřejší. To na druhé straně neodradí od další bojovné propagace stíhače v zahraničí, kde se bude snažit Rusko vykreslit Su-57 jako adekvátní alternativu k americké F-35 za výrazně nižší peníze, což už nějakou dobu ostatně dělá. Kampaň pak bude mít za účel získat významný a již konkrétní kontrakt, protože tím se zatím Moskva chlubit nemůže. Samozřejmě zásadní je pro podporu obchodních aktivit zavedení letounu do ruské armády.

Realisticky posuzováno to vypadá, že Su-57 bude spíše značně limitovaný v počtech ze strany zahraničních zájemců, kteří přirozeně přihlíží k vlastním aktuálním potřebám, a samozřejmě také i k problematickému vývoji stíhače, do kterého Rusko vložilo tolik energie a především finančních prostředků.

Jak již dříve SM uvedl, ruská snaha etablovat Su-57 na trhu s nejmodernějšími bojovými letouny může mnohým zájemcům i ,,zájemcům" vytvořit ideální podmínky pro jednání o snížení ceny letounů dalších případných kontraktorů, ať již se jedná o americkou, čínskou nebo francouzskou produkci.

 

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace