Obává se Velká Británie ,,invaze" ruských ponorek třídy Varšavjanka?

Obává se Velká Británie ,,invaze&quote; ruských ponorek třídy Varšavjanka?
Autor fotografie: Vitaliy Ankov CC-BY-SA 3.0
11 / 08 / 2019, 10:00

Britský list The Daily Telegraph uvedl, že Velká Británie má obavy z toho, že ruské diesel-elektrické ponorky z třídy Varšavjanka budou nepozorovaně operovat v britských teritoriálních vodách.

The Daily Telegraph tvrdí, že Velká Británie se obává toho, že ruské ,,tiché" ponorky třídy Varšavjanka budou nikým nezpozorovány operovat v britských teritoriálních vodách. Kromě toho také podle britského listu existují obavy z toho, že ruské ponorky budou sledovat britská plavidla v severním Atlantiku či odposlouchávat telekomunikační systémy.

The Daily Telegraph rovněž uvedl, že nejnovější letadlová loď HMS Queen Elizabeth a další plavidla mohou být ohrožena ruskými ponorkami se schopností stealth a také jejich schopností útočit na cíle pod vodou, nad ní i na zemi.

Nový šéf Royal Navy Tony Radakin, kterého list The Telegraph v článku cituje, prohlásil, že Velká Británie by měla více prostředků investovat do svého námořnictva včetně flotily v severním Atlantiku, aby mohla být udržena ,,svoboda jaderného zastrašování".

Třída Varšavjanka má za cíl uvést do provozu třetí generaci diesel-elektrických ponorek, které jsou považovány za ,,nejtišší" podvodní plavidla na světě. Jsou schopny dosáhnout rychlosti až 20 uzlů a ponořit se do hloubky 300 metrů. Pojmou až 52 členů posádky.

 

Zdroj: telegraph.co.uk

Tagy článku