Objevily se snímky hořícího křižníku Moskva – Rusko zřejmě lže o počtu zachráněných

Objevily se snímky hořícího křižníku Moskva – Rusko zřejmě lže o počtu zachráněných
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Moskva v roce 2012
18 / 04 / 2022, 11:00

O tom, co přesně předcházelo potopení vlajkové lodi ruského Černomořského loďstva - křižníku Moskva - a co následovalo po něm, lze stále jen spekulovat. Ale objevily se dva nové snímky, na nichž je vidět, jak se těžce poškozená loď silně naklání na levobok.

Ztráta křižníku Moskva (třída Slava), který byl podle ukrajinských zdrojů 13. dubna 2022 zasažen dvěma ukrajinskými protilodními střelami Neptun, je zřejmě od dob argentinsko-britské války o Falklandy nejvýznamnější námořní bojovou ztrátou. Zůstává stále velmi nejasné, kolik členů posádky bylo zraněno nebo šlo ke dnu s ní, ačkoli Rusko nadále trvá na tom, že všichni námořníci na palubě vyvázli v pořádku. Rusku nejen v tomto ohledu důvěřovat nelze a připomenout můžeme lhaní okolo nehody jaderné ponorky Kursk. Třída Slava má obvykle posádku čítající přibližně 500 námořníků a důstojníků.

1404068581

Na sociálních sítích se objevilo již mnoho různých zjevně falešných snímků a videí údajně ukazujích hořící nebo potápějící se křižník, ale žádný z nich nebyl ani zdaleka tak realistický. Poškození lodi je z obou snímků patrné. Velké požáry zřetelně zasáhly plavidlo, zejména uprostřed lodi, kde jsou vidět stále hořící ohně a poškození na čáře ponoru a pod ní.

V zasažené části lodi se také nachází dvojice protilodních střel P-500 nebo P-1000 umístěných v pancéřových odpalovacích trubkách. Detonace těchto střel by rovněž mohla způsobit velké škody. Podél horních okrajů trupu je vidět ohoření, což ukazuje na rozsáhlé poškození požárem uvnitř. Vypadá to také, že byly použity všechny záchranné čluny. Na lodi je vidět v provozu několik vodních děl. Není vyloučené, že se jedná o první autentické snímky křižníku nedlouho před jeho potopením.

Zdroj: The Drive; Twitter/Saturnax, Twitter/OSINTtechnical, Twitter/Ukraine Weapons Tracker

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace