Obnova britské námořní moci pokračuje. První raketonosná ponorka třídy Dreadnought má být zařazena do služby na začátku třetí dekády

Obnova britské námořní moci pokračuje. První raketonosná ponorka třídy Dreadnought má být zařazena do služby na začátku třetí dekády
Autor fotografie: Royal Navy, OGL v1.0|Popisek: Umělecká představa ponorky třídy Dreadnought
14 / 02 / 2021, 16:30

První raketonosnou ponorku britské třídy Dreadnought má britské námořnictvo dostat na začátku třetí dekády, uvedl server ukdefencejournal.org.uk.

Na počátku třetí dekády bude zařazena do služby první ponorka z moderní třídy Dreadnought, která má nahradit třídu Vanguard. Takový je i předpoklad britského ministerstva obrany s tím, že náklady v celém programu mají činit 31 miliard liber. O stavbu plavidel se postará společnost BAE Systems Submarines. 

Plánována je stavba čtyř ponorek třídy Dreadnought. Prototypová jednotka HMS Dreadnought byla rozestavěna v říjnu 2016, na druhé jednotce HMS Valiant se pracuje od konce roku 2019. V plánu je pak konstrukce dalších dvou jednotek v této třídě - HMS Warspite a HMS King George V. Program stavby ponorek má podle ministra obrany Bena Wallaceho multiplikační efekty, z nichž bude nejvýraznější podpora tísíců pracovních míst napříč Velkou Británií včetně Skotska.

Třída Dreadnought má představovat pro britské námořnictvo zásadnější předěl a na svém kontě bude mít několik ,,nej". Jedná se o největší ponorky (153 m), které kdy Velká Británie postavila s výtlakem přes 17 000 t. V ponorce budou také poprvé zřízeny separované ženské ubikace s toaletami a dalším hygienickým zázemím.

Ponorky bude pohánět jeden jaderný reaktor, plavidla ponesou 12 balistických raket Trident II, které budou umístěny v nových raketových silech vyvinutých v programu Common Missile Compartment.

Stavba ponorek třídy Dreadnought je názorným příkladem toho, že Velká Británie to myslí s obnovou své námořní moci vážně. Součástí tohoto plánu nejsou jen ponorky, ale také letadlové lodě. Velká Británie postavila v poměrně rychlém sledu letadlové lodě HMS Queen Elizabeth a HMS Prince of Wales. Před několika měsíci oznámil britský premiér Boris Johnson významnou finanční injekci do ozbrojených sil Velké Británie, které se týká i námořnictva, Pozornosti se dostává rovněž fregatnímu loďstvu, kdy má vzniknout nová fregata Type 32. Právě ponorky třídy Dreadnought mají zapadnout do této mozaiky vydatného posilování britských námořních kapacit. 

U letadlových lodí se ještě zastavme, kdy je dobré si na tomto místě připomenout dva základní faktory.  Byť jsou letadlové lodi velmi moderní ve své třídě, stále trpí poměrně zásadními technickými problémy. Navíc nasazení F-35B působí velmi intenzivní termodynamické zatížení vzletových palub a nutnost jejich častého servisu a údržby. Ponorkové loďstvo je pro Velkou Británii též zásadním faktorem v rámci jaderné triády. Snad tedy bude konstrukce nových ponorek méně problémová než u letadlových lodí.

Dalším důležitým faktorem je též to, že značná část loděnic je historicky dislokována ve Skotsku, což při současných tendencích Skotska o vyjmutí z brexitových dohod a zachování spojenectví s EU by pro Velkou Británii mohlo být velmi zásadním problémem a omezením jeho strategických vyzbrojovacích schopností.

 

Zdroj: ukdefencejournal.org.uk, Wikipedia

Tagy článku