Obojživelný žralok Mako. Američané snad konečně mají hypersonickou střelu od Lockheedu

Obojživelný žralok Mako. Američané snad konečně mají hypersonickou střelu od Lockheedu
Autor fotografie: Lockheed Martin / Public domain|Popisek: Vizualizace hypersonické střely HALO od společnosti Lockheed Martin (ilustrační foto)
12 / 04 / 2024, 10:00

Společnost Lockheed Martin v tomto týdnu představila novou hypersonickou střelu pojmenovanou po nejrychlejším žraloku na světě, Mako. Ta by se mohla stát první americkou hypersonickou raketou, která není pouze prototypem.

Na veletrhu Sea Air Space 2024 v průběhu tohoto týdne jeden z předních dodavatelů armádní techniky Lockheed Martin ve spolupráci se společností CoAspire odhalili novou víceúčelovou hypersonickou střelu Mako. Tu lze podle informací výrobců použít proti pozemním i mořským cílům a měla by proto najít široké využití v množství různorodých misí. Jedná se o první veřejné odhalení rakety od spuštění jejího vývoje před sedmi lety a pokud by se nyní začalo s její sériovou výrobou, jak se domnívá výrobce Lockheed Martin, jednalo by se o první hypersonickou americkou střelu, u které byla oficiálně ukončena etapa vývoje.

O samotných parametrech střely však nebylo z bezpečnostních důvodů zveřejněno příliš informací. Podle údajů výrobce by měla být raketa schopná dosahovat rychlosti 5 Mach (6 125 km/h) a k jejímu navádění by měly být používány různé druhy navigace. Nová střela by měla být určena především pro účely programu Stand In Attack Weapon (SiAW) amerického letectva pro ničení raketových systémů, PVO a pravděpodobně také pohyblivých cílů.  Podle vyjádření společnosti Lockheed Martin by však měla být v budoucnu nabídnuta také americkému námořnictvu pro letouny spadající pod palubní výzbroj plavidel.

 

Podle údajů výrobce by měla být zbraň kompatibilní s letouny F-35, F-22, F-16, F/A-18 a P-8, tedy veškerými letadly, které mají držáky velikosti 30 palců (asi 76,2 cm) potřebné pro uchycení střely. Jelikož mohou být dvě střely Mako neseny přímo uvnitř stíhacího letounu F-35, dělá to z tohoto typu rakety první hypersonickou zbraň na světě, která může být používána také letouny 5. generace. Žádná jiná z vyvíjených hypersonických raket se totiž pravděpodobně nevejde do zbraňových šachet stíhače F-35, jenž nedávno získal možnost nést atomové pumy B61-12.

 

Nejen MAKO, ale taky hypersonická AGM-183A

 

V září 2023 a poté na konci února 2024 se na sociálních sítích objevily fotografie podobné hypersonické střely jako Mako, rakety AGM-183A taktéž od společnosti Lockheed Martin, u které však měl být podle některých zpráv kvůli opakujícím se problémům na jaře 2023 ukončen její vývoj. Zveřejněné fotografie však naznačují, že se již raketa nevyskytuje ve fázi prototypu, ale mohlo by se jednat o jeden z prvních sériově vyráběných kusů. S touto střelou následně americké letectvo provedlo v průběhu března několik testů v oblasti Pacifiku. 

I přes zprávy o testování AGM-183A Spojené státy americké podle dostupných informací zatím stále nedisponují žádnou sériově vyráběnou hypersonickou střelou, která by mohla být schopna okamžitého nasazení v boji. V současné době fází testování zatím stále procházejí střely HWS, HAWC, HACM nebo HALO. Tato skutečnost USA silně znevýhodňuje oproti Rusku, které podle ukrajinských i ruských zdrojů svými hypersonickými střelami s plochou dráhou letu 3M22 Zirkon a pravděpodobně také Ch-47M2 Kinžal v posledních několika měsících pravděpodobně několikrát zatočila na Kyjev a další strategické pozice na Ukrajině.  

 

Tagy článku