Obr na hliněných nohou - Rusko přichází o miliardy dolarů díky válečným ztrátám

Obr na hliněných nohou - Rusko přichází o miliardy dolarů díky válečným ztrátám
Autor fotografie: CC BY-NC 2.0|Popisek: Ruský tank během přepadení Ukrajiny
16 / 03 / 2022, 09:00

Rusko přišlo o více než 5 miliard dolarů díky ztrátám vojenského vybavení od zahájení „zvláštní vojenské operace“ na Ukrajině dne 24. února, informovala v sobotu mediální společnost Forbes.

Odhadované ztráty byly vypočítány na základě otevřených zdrojů, včetně zpráv ukrajinské i ruské vlády. Podle generálního štábu Ukrajiny bylo zničeno přes 2 500 kusů nepřátelského vybavení, během agrese ruských sil.

 

Mezi neutralizovanou ruskou vojenskou technikou je 58 letadel, 83 vrtulníků, 363 tanků a 1 205 bojových obrněných vozidel.

Forbes vysvětlil, že své výpočty založil na ceně každého zařízení, které Rusko použilo k invazi na Ukrajinu. Jako příklad uvedl ceny za ztracené letouny, kdy Su-25 má hodnotu 11 milionů dolarů, Su-30 stojí 33 milionů dolarů a Su-34 má hodnotu 36 milionů dolarů za kus. Letadla Il-76 zničená poblíž měst Vasylkiv a Kropyvnytskyi stála 86 milionů dolarů za kus.

Podle Forbesu utrpěla ruská armáda nejtěžší ztráty na vybavení 25. února, když ukrajinské síly kladly těžký odpor. Naopak nejméně ztrát bylo hlášeno 2. března.

Forbes do svých výpočtů nezahrnul náklady na řízené rakety odpálené od začátku války. Rusko stály rakety Iskander a Kalibr údajně celkem asi 3 miliardy dolarů.

Ukrajinští vojáci a farmáři se mezitím během konfliktu zmocnili mnoha ruských tanků a obrněných transportérů. Ukroboronprom zajišťuje opravy a údržbu těchto vozidel, které jsou následně nasazovaný proti agresorovi.

"Pokud dojde k poškození části trupu nebo pásů, lze to rychle vyřešit, nemáme žádné problémy s potřebnými součástmi," řekl úředník Ukroboronpromu Vladislav Krykliy . "Přetíráme prvky, které naznačují, že jde o ruské vojenské vybavení."

Kromě vojenské techniky Rusko údajně ztratilo více než 12 000 vojáků.

Zdroj: The Defense Post, Oryx, Twitter

Tagy článku