Obrana tají posudek obhajující nákup raketometů RBS-70NG

Obrana tají posudek obhajující nákup raketometů RBS-70NG
02 / 07 / 2018, 13:00

Security magazín minulý týden informoval o interpelaci opozičního poslance Pirátů Kolaříka na premiéra Babiše ve věci záměru ministerstva obrany koupit předražené raketomety RBS-70NG od švédské společnosti SAAB. V závěru článku jsme informovali o snaze ministerstva utajit posudek, který zpochybňuje přiměřenost ceny raketových kompletů. Když se nepodařilo obraně posudek utajit, snaží se nyní posudek prohlásit za neexistující.

Tisková zpráva Ministerstva obrany ČR ze dne 13. dubna 2018 uváděla, že smlouva se SAABem bude případně uzavřena, a to i na základě nezávislého posouzení celkové ceny. Security magazín proto požádal ministerstvo o poskytnutí tohoto posudku. Podle rozhodnutí ministerstva však daný posudek nebyl odevzdán a tudíž neexistuje. Podle tiskové zprávy ale na jeho základě měla celý tendr posvětit vláda.

V rozhodnutí, kterým byla odmítnuta žádost Security magazínu o poskytnutí znaleckého posouzení celkové ceny na zakázku nákupu raketového systému RBS-70NG, se doslova uvádí, že „sjednaný znalec do dnešního dne nesplnil svůj závazek ze smlouvy a znalecký posudek ministerstvu jako objednateli nepředal“. Podle ministerstva „se tak lze důvodně domnívat, že znalecký posudek není ještě vyhotoven, o čemž má svědčit i to, že ministerstvo neobdrželo fakturu za jeho vyhotovení“. Ministerstvo uzavírá, že „požadovaný posudek nemá k dispozici“.

Posudek má přitom obhájit nevýhodný nákup, kdy Česká republika zaplatí za jednu odpalovací soupravu o více než 14 milionů korun více než například Brazílie, která systém RBS-70NG pořídila na konci října minulého roku.

O nákupu brazilských raketometů  čtěte zde: Stejné zbraně, stejný výrobce, jiná cena

Nicméně i když se ministerstvo snaží tento posudek utajit, jeho existenci nelze popřít a tím, že úředníci zmatkují, se snaží obhájit neobhajitelné. Ministerstvo se tak dopouští stejných chyb, na které upozorňoval premiéra Babiše i pirátský poslanec Kolařík ve své druhé interpelaci. Kolařík vyčetl premiérovi, že se v odpovědi na jeho interpelaci odvolává na marketingovou studii zpracovanou ministerstvem v roce 2017, i když o pořízení konkrétního typu protiletadlového systému bylo rozhodnuto již v letech 2011 až 2015. Přesto tato tzv. marketingová studie je klíčovým dokumentem, který má obhájit výhodnost tohoto předraženého nákupu.

Podrobnosti k interpelaci poslance Kolaříka naleznete zde: Protiletadlové komplety od SAABu pro AČR zajímají Piráty. Poslanec Kolářík interpeloval Babiše

Security magazín má k dispozici i dopis zbrojařské firmy MBDA, která upozornila Ministerstvo obrany na existenci konkurenčního řešení v podobě technologicky vyspělejšího řešení protiletadlového systému Mistral 3. Na tento dopis ministerstvo nereagovalo. Security magazín se pokusil kontaktovat MBDA s dotazy k současnému tendru. MBDA se k jeho průběhu nechce vyjádřit. MBDA nicméně sdělilo, že kdyby bylo vypsáno řádné výběrového řízení, rádi se ho zúčastní.

O dopise MBDA jsme psali zde: Severská detektivka na MO ČR: Předražili Švédové RBS-70 NG?

Na Ministerstvu obrany nyní dle našich zjištění panuje značná nervozita. Úřad bývalé ministryně Šlechtové se tvářil jako protikorupční, a přesto tlačil tento nevýhodný nákup raketových systémů, kdy kolem celý tendr zahaluje stín lidí z firmy Omnipol.

V této souvislosti bychom chtěli připomenout, že už v roce 2004 Omnipol dodával staré verze RBS za cenu, která vzbuzovala pochybnosti o své přiměřenosti.

Security magazín bude nadále pátrat po obsahu marketingové studie a znaleckého posudku, který údajně neexistuje. Pevně doufáme, že slova ministra Metnara, že chce zásadním způsobem revidovat systém armádních nákupů, který deklaroval při svém jmenování do funkce, se naplní.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Tagy článku