Obří monstrum z Arktidy. Rusko plánuje postavit ekranoplán pro ,,dobytí " ledové oblasti

Obří monstrum z Arktidy. Rusko plánuje postavit ekranoplán pro ,,dobytí &quote; ledové oblasti
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: ekranoplán
26 / 11 / 2017, 14:00

Obří ekranoplán by měl operovat zejména v arktické oblasti, kam Rusko směřuje své politické, vojenské a ekonomické zájmy.

Rusko plánuje postavit ekranplán, který by mu pomohl s rozšířenými vojenskými a dalšími operacemi v Arktidě, do jehož hledáčku se před časem dostala. Zatím není k dispozici mnoho konkrétních informací ani vizualizace nového stroje.

psali jsme: Ruský ekranoplán již brzy na trati Tallinn-Helsinky

V souvislosti s globálním oteplováním se Rusko v současné době soustředí na tuto oblast, kde chce trval rozšiřovat své politické, vojenské a ekonomické aktivity kvůli novým zdrojům. Hlavním úkolem ekranoplánu by měl být převoz vybavení či materiálu a být důležitým spojovacím článkem mezi ruskými arktickými základnami. Stroj by také měl vykonávat průzkumné nebo záchranné operace. Jeho dalším polem působnosti pak bude i oblast Pacifiku, kam podle plánu bude převážet kromě lidské posádky vybavení na izolované základny na Dálném východě, ostrov Sachalin či Kurilské ostrovy.

Obří ekranoplán, který je strojem pomezí letadla, vznášedla a lodě, přezdívaný ruským deníkem Izvestije ,,Arktickým monstrem", pracovně však Zachránce, by měl vážit 600 tun , což by z něj udělalo jeden z největších strojů tohoto druhu. Měl by být 93 metrů dlouhý, mít rozpětí křídel zhruba 71 metrů a dosahovat rychlosti necelých 546 km/h. Ekranoplán by mohl převážet až 500 lidí.

psali jsme: Duch Kaspického monstra: Rusko chce obnovit výrobu těžkých ekranoplánů

Není zatím jasné, zda bude ,,Zachránce" disponovat zbraněmi či jaký bude mít dosah. Server popularmechanics.com uvádí, že by jeho konstrukce mohla být hotova mezi lety 2022 - 2023 a absolvovat první operační letecký test by měl ekranplán absolvovat v roce 2025. Jsou to však pouze orientační čísla, než budou známá další ověřitelná fakta.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: popularmechanics.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.