Obrněná vozidla pro Ukrajinu - jediný zásah ruského tanku je může proměnit v hromadu šrotu. Vhodná taktika jako klíč k úspěchu

Obrněná vozidla pro Ukrajinu - jediný zásah ruského tanku je může proměnit v hromadu šrotu. Vhodná taktika jako klíč k úspěchu
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: AMX-10 RC
12 / 01 / 2023, 09:00

Pro Ukrajinu je to dobrá zpráva, Francie ji dodá obrněná vozidla AMX-10 RC. Nicméně to skýtá přirozeně i rizika na bojišti.

Základní premisou je, že AMX-10 RC/RCR není tank v pravém slova smyslu, byť je někdy označován jako lehký tank nebo vozidlo palebné podpory. Jeho hlavním úkolem byly průzkumné úkoly a není tedy určen k tankovému boji. Byť jeho podkaliberní munice by měla být schopná probít i čelní pancíř T-62 a dle úhlu dopadu, místa zásahu a vzdálenosti výstřelu i T-72, pokud tanky nejsou vybaveny přídavným pancéřováním i typu ERA, jeho pancéřování odolá v čelní oblasti max. 23 mm střelám na 300 m a z boku a vzadu s přídavným pancířem proti velkorážným kulometům 14,5 mm.

Modernizovaná verze RCR navíc vzhledem k nárůstu hmotnosti ztratila schopnost plavání, čímž je limitována i jeho průzkumná role, ale do popředí vystupuje role lehkého tanku/stíhače tanků/vozidla palebné podpory. Hlavní zbraní AMX-10RC/RCR je středotlaký drážkovaný kanon ráže 105 mm. Ale i zde Francouzi vsunuli národní jedinečný prvek, kdy ráže 105 mm byla sice standardizována v NATO, ale náboj 105x52R již nemá NATO rozměry, takže je s partnery nezaměnitelný. AMX-10 RC/RCR budou tedy palby schopné, dokud bude Francie poskytovat munici. Dalšími provozovateli jsou Kamerun, Maroko a Katar, třeba by se něco našlo i v jejich skladech.

V rámci tankového boje vozidlo ani není vybaveno PTŘS instalovanými na věži, ruční protitankové zbraně může mít pouze výsadek, a to v rámci omezeného přepravního prostoru. Ráže kanonu je drážkovaná 105 mm, kdežto T-62 má 115 mm s hladkým vývrtem a T-72 125 mm s hladkým vývrtem, kdy oba tanky jsou z kanonové hlavně schopny odpalovat a po laseru navádět PTŘS.

Z uvedeného plyne, že jediný zásah z T-62 nebo T-72 promění AMX-10RC/RCR v hromadu šrotu na vzdálenost, kam AMX-10 RC/RCR nedosáhne. Proto by k jejich nasazení měla být zvolena vhodná taktika. Buď budou postupovat společně s BVP za tanky, nebo připravovat palebné léčky na vytipovaných směrech a ničit nepřátelská obrněná vozidla (tanky) z boku nebo zezadu. Jinak jejich výzbroj je dostatečně silná pro zničení jakéhokoliv OT, BVP, dělostřeleckého systému nebo jiného vozidla ruské armády.

Pokud zvážíme možnost vytvoření bojového uskupení skládajícího se z amerických BRADLEY, německých MARDER a francouzských AMX-10 RC/RCR, je to svým způsobem logistická noční můra, ale zároveň obrovská palebná síla na krátkou i poměrně dlouhou vzdálenost schopná ničit tanky, bunkry, obrněná vozidla i pěchotu.

Problémem je, že v některých oblastech dochází k pozičnímu typu boje, tedy k zákopové válce. A pro prvotní oslabení nepřítele je nezbytná nepřímá palba, což ani jedno ze zmíněných vozidel neumí. Zde mají klíčové slovo houfnice, minomety, granátomety, drony a rakety, případně munice ABM (programovatelná ve vzduchu vybuchující) tedy cokoliv co zasahuje cíl shora.

Lze tedy říci, že v přímé konfrontaci s MBT nemá AMX-10 RC/RCR šanci vzhledem k nižšímu dostřelu a slabému pancéřování. Ale ve skupině s MBT a BVP může být značnou posilou palebné síly dané formace. Jeho role se tedy spíše formuje směrem k položce „stíhač tanků“, tedy připravit léčku a přímou palbou z krytu ničit nepřátelské MBT a další pancéřová vozidla. A tato taktika je dobrá jak v zalesněné oblasti, tak v zastavěné oblasti, kde je možno najít dostatek krytů, případě se zakopat do věžového postavení.

 

Zdroj: fortune.com, politico.eu, kyivpost.com, lemonde.fr

 

Tagy článku