Ruské obrněné stodoly ukazují limity ukrajinské armády

Ruské obrněné stodoly ukazují limity ukrajinské armády
Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: T-80BVM
29 / 11 / 2024, 05:00

Nedostatek kumulativní tandemové munice v rukách Ukrajinců odůvodňuje existenci ruských želvích tanků. Před klasickými granáty nevzhledné konstrukce zvládnou ochránit ukrajinské i ruské tanky.

Níže přiložené video ze sítě X ukazuje podle příspěvku T-80. Při bližším pohledu se zřejmě jedná o modernizovaný T-80BVM, což lze poznat podle vloženého reaktivního pancíře na věži stroje. Pod příšernou plechovou konstrukcí se zjevně ještě nachází jedna konstrukce, jež chrání čistě věž samotnou. Vše primárně proti útokům UAV. Proti moderním ATGM jako Javelin, RGW 90 nebo NLAW je to k ničemu. Stroj je osazený provizorním systémem na předčasné odpálení protitankové kumulativní miny. MBT je po dvou výstřelech zasažen vysoce výbušným HEAT granátem, pokračuje dál jakoby nic. 

Zásah T-80BVM pomocí PG-7VL z UAV

 

Polský WPtech uvádí dva zásahy T-80BVM, ale první je s největší pravděpodobností výstřel tanku. Jedinou skutečně účinnou ochranou proti UAV a moderním ATGM je APS. Tedy systémy aktivní aktivní ochrany. Ukrajinci nemají vůbec žádné a Rusové avizují svůj modernizovaný Arena-M, o kterém tvrdí, že je účinný proti oběma výše uvedeným zbraňovým segmentům. To ovšem nebudí vůbec žádnou důvěru. Aktuálně by je po letech měli instalovat na T-90M, ale předtím byly staženy kvůli tomu, že byly velmi nebezpečné pro vlastní pěchotu. 

Vývoj moderních APS není nic snadného. Západ je také nemá a spoléhá se na izraelské Trophy a Iron Fist, kdy výrobci již avizovali, že jsou účinné i proti dronům. Systémy vyžadují špičkový výpočetní výkon a skvělé senzorové vybavení a to je vzhledem ke stále známější neschopnosti Rusů vyrábět moderní elektronické produkty celkem jasná známka toho, že Arena-M je jen další ruská propagandistická bublina. Takže se obě strany na Ukrajině snaží najít jakákoli provizorní řešení. Kreml hodně používá rušičky UAV, jenže Ukrajinci se naučili měnit frekvence řízení dronů, což se projevuje jako velmi účinné. 

Takže nezbývá nic jiného, než obrněnce pokrývat čímkoliv, co přivede nálož k předčasnému výbuchu. Kyjev v poslední době hodně používá speciální sítě, jak je vidět na druhém videu ze sítě X. Rusové sází na masivní konstrukce z plechu. Poláci uvádí zásah T-80BVM dronem, který měl použít granáty PG-7VL. WeaponSystem.net uvádí, že se jedná o starší verzi hlavice do RPG-7. Jedná se o vysoce výbušný projektil HEAT, který ještě není tandemový. Pokud se skutečně jednalo o takovou nálož, ta celkem neškodně vybuchne na konstrukci a ke kompozitnímu pancíři se vůbec nedostane. 

T-80BVM s charakteristickou siluetou

Málo UAV Baba Jaga

 

Otázka zní, jak hodně by PG-7VL byl účinný i tak proti modernizovanému T-80BVM. A zde se dostáváme k limitům Ukrajinců. V drtivé většině případů používají malé FPV drony, které prostě tandemovou kumulativní munici neunesou. Ta by se dostala skrz oplechování a propálila by se i skrz hlavní pancíř MBT, pokud by tedy nezasáhla bloky ERA, které jsou patrné na věži. Ukrajinští operátoři UAV jsou velmi šikovní, bez kovového krytu by nepochybně zasáhli slabší místo T-80BVM, ale takhle to nejde. Kyjev sice disponuje slušným množstvím těžších dronů Baba Jaga, které již žádoucí munici unesou, ale zřejmě to nebyl tento případ. 

Limity Kyjeva i spočívají v tom, že nemají dostatek střel do ATGM Javelin a zřejmě ani do svých Stugna-P. Ukrajinci disponují i modernějšími a hlavně kumulativními hlavicemi do RPG-7 PG-7VR, ty ale zřejmě používá pěchota. Takže se pomalu ukazuje, že i přes veškeré diskuze ohledně želvích tanků má taktika svůj účel a v některých případech i úspěch. T-80BVM je cenná kořist. Podle Army Technology je motor s plynovou turbínou vylepšený na výkon 1250 koní a měl by mít modulární systém aktivní ochrany. Zřejmě myšlena Arena-M. V každém případě Ukrajincům cíl tentokráte zjevně unikl.


Tagy článku

-->