Obrněné vozidlo Lynx dostane protiletadlovou věž Skyranger 30. Taková schopnost AČR a CV90 velmi chybí

Obrněné vozidlo Lynx dostane protiletadlovou věž Skyranger 30. Taková schopnost AČR a CV90 velmi chybí
Autor fotografie: Boevaya mashina, CC BY-SA 3.0|Popisek: Skyranger 30 na podvozku kolového vozidla Boxer 8x8
21 / 12 / 2023, 09:00

Společnost Rheinmetall zaznamenala při uvádění svého nového systému protivzdušné obrany Skyranger 30 na trh v rámci evropské iniciativy Sky Shield významný úspěch: Maďarsko, členský stát NATO a EU, zadalo společnosti Rheinmetall zakázku na koncepční vývoj věže Skyranger 30 pro budoucí mobilní vozidlo protivzdušné obrany Lynx KF41. Smlouva byla podepsána 15. prosince 2023 v Budapešti.

Pro společnost Rheinmetall má vývojová zakázka hodnotu téměř 30 milionů eur. Vývoj věže Skyranger 30 na míru pro pásové obrněné vozidlo Lynx a integrace dodatečných efektorů reaguje na potřebu Maďarska řešit současnou situaci v oblasti hrozeb, přičemž rodina vozidel Lynx se tak rozroste o nového člena. Objednávka podtrhuje roli skupiny jako světového lídra v oblasti protivzdušné obrany krátkého dosahu – inovativní síly, která je hnací silou pokračujícího vývoje nejmodernějších systémů protivzdušné obrany. Skyranger 30 společnosti Rheinmetall je ideálním řešením pro současné scénáře, které zahrnují boj proti útokům dronů a dalším vzdušným hrozbám.

Lynx Skyranger 30 bude průlomovým systémem protivzdušné obrany založeným na osvědčeném bojovém vozidle pěchoty Lynx. Integrace nejmodernějšího systému protivzdušné obrany Skyranger vede k ještě účinnější a všestrannější schopnosti protivzdušné obrany. Systém nabízí optimální kombinaci mobility, schopnosti přežití, flexibility a přesnosti, která je schopna zmařit velmi náročné nové hrozby v krátkém a velmi krátkém prostoru. Jedná se o hybridní řešení, jehož věž kombinujevysoce výkonný 30mm automatický kanon, střely země-vzduch a doprovodnou sadu senzorů, to vše na jediné platformě. Systém je navíc kompatibilní s celou řadou moderních řízených střel, jako jsou Mistral, Stinger a Chiron.

Armin Papperger, předseda představenstva skupiny Rheinmetall, zdůrazňuje, že "se Skyrangerem 30 Rheinmetall významně přispívá k bezpečnosti našich zákazníků a jejich schopnosti se bránit. Jsme odhodláni nabízet řešení, která budou i nadále více než rovnocenná neustále se vyvíjejícím hrozbám. V rámci této vývojové zakázky budeme opět nastavovat standardy ve světě technologií protivzdušné obrany. Lynx Skyranger 30 je špičkový stroj, který je schopen čelit velkému množství hrozeb včetně balistických raket a bezpilotních letounů. Jsme hrdí na to, že můžeme našim zákazníkům po celém světě nabídnout pokročilé řešení, které tak skvěle splňuje jejich bezpečnostní potřeby."

Vývoj Lynxu Skyranger 30 bude provádět vysoce kvalifikovaný tým inženýrů a odborných techniků společnosti Rheinmetall z různých subjektů společnosti Rheinmetall. Skupina má dlouholeté zkušenosti s vývojem a integrací systémů protivzdušné obrany a je odhodlána svůj náskok v této oblasti ještě rozšířit. Vývojová zakázka znamená také zvýšení schopností dceřiných společností Rheinmetallu v Maďarsku. Tento vývojový projekt je součástí iniciativy European Sky Shield neboli ESSI, která usiluje o výrazné posílení schopností protivzdušné obrany Evropy v příštích několika letech. Cílem ESSI je účinnější ochrana evropských členských států NATO před vzdušnými útoky. Aby toho členské státy ESSI rychle dosáhly, plánují společně pořídit, rozmístit a udržovat příslušné vybavení, včetně radarových systémů, automatických kanónů a řízených střel země-vzduch.

Bundeswehr by rád obnovil organickou schopnost německé armády v oblasti protivzdušné obrany. V současné době se zvažuje pořízení přibližně dvaceti systémů Skyranger 30, které budou v tomto případě namontovány na kolové obrněné vozidlo Boxer 8x8. Již dříve Dánsko oznámilo svůj záměr nakoupit přibližně patnáct systémů Skyranger 30, které budou zabudovány do jiného kolového obrněného vozidla 8x8. V kontextu tohoto vývoje tím více zaráží, že podobné prostředky mobilní PVO schopné chránit manévrující jednotky také proti dronům či vyčkávací munici nepoptává a do výzbroje neplánuje zařadit Armáda České republiky. Mezi variantami BVP CV90 protiletadlový systém v požadavcích nefiguroval a ani se o něm nehovoří; KVAČR 2035 podobné prostředky nezmiňuje ani na jiných, například kolových, platformách.

Zdroj: Rheinmetall

Tagy článku