Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Obrněné kolové vozidlo Titus
Celkem 62 obrněných kolových vozidel Titus má putovat do české armády. Právě tyto moderní platformy mají přinést potřebné schopnosti pro bojiště 21. století. Titus byl k vidění rovněž na nedávno skončeném mezinárodním veletrhu Future Forces Forum 2022.
Obrněné vozidlo Titus bude nepochybně tvořit jednu z páteří moderních kolových platforem v rámci AČR. Smlouva na dodávky obrněných vozidel Titus byla podepsána ministerstvem obrany v červnu 2019 se společností Eldis na dodávku celkem 62 kusů ve třech modifikacích. Hodnota zakázky činí přes 6 miliard korun.
Sice se počítá s dodávkou celkem 62 vozidlel, nicméně podle již dřívějších vyjádření armády se může počet navýšit až na 300 kusů. Počítá se s tím, že armádu posílí v budoucnu 42 obrněných vozidel velitelsko-štábních a spojovacích a 20 kolových obrněných vozidel MKPP (místo koordinace palebné podpory).
V první fázi bude na výrobě vozidel podílet i Nexter, který nabízí Titusy i na zahraničních trzích. V dalších fázích výroba nástaveb i kompletace vozidel a integrace speciálního vybavení a elektroniky přejde plně do gesce kopřivnického podniku Tatra Defence Vehicle (TDV).
Kabina obrněného vozidla Titus (foto: redakce)
Jak už dříve potvrdil náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany Lubor Koudelka, úspěšně byly dokončeny podnikové zkoušky v dubnu tohoto roku, kontrolní zkoušky potom koncem června, na začátku září byly zahájeny rovněž vojskové zkoušky. V průběhu vojskových zkoušek Titus prochází náročnými testovacími jízdami a jsou testovány rovněž elektronické systémy vozidla či jeho ochrana. Jsou tak komplexně prověřovány jeho vlastnosti, jak by uspěly v reálné situaci.
Vozidlo se zatím stačilo představit na řadě českých, respektive mezinárodních akcí, v novější době například na mezinárodním zbrojním a bezpečnostním veletrhu IDET 2021, který se tradičně koná v Brně, na Dnech NATO 2021 v témže roce bylo možné vidět Titus ve variantě MKPP. O rok později bylo možné Titus vidět na výstavní ploše Leoše Janáčka znovu. Na největším setkání zbrojního a bezpečnostního průmyslu Future Forces Forum 2022 mohli návštěvníci spatřit vozidlo znovu.
Obrněné kolové vozidlo Titus (foto: redakce)
Vývoj této kolové platformy na tatrováckém podvozku je nutno zasadit už do roku 2010, kdy vznikla základní verze vozidla, jež vznikla jako společný projekt kopřivnické společnosti Tatra Trucks a francouzské zbrojovky Nexter. Titus o hmotnosti zhruba 30 t spadá do kategorie MRAV (Multi-Role Armoured Vehicle), tedy vozidel vyznačujících se silným pancéřováním, vysokou ochranou posádky, odolností a vynikající mobilitou, a to i v obtížném terénu.
Verzi určené pro naši armádu bude pohánět vznětový šestiválcový motor o výkonu 373 kW, maximální rychlost bude činit 90 km/h, počítá se s dojezdem až 800 km. Podvozek TATRA pak vozidlu propůjčí značné výhody zejména v náročném terénu. Titusy překonají snadno překážky, například příkopy o šířce až 1,6 m a přebrodí vodní překážky do hloubky 1,2 m.
Nespornou výhodou Titusů je skutečnost, že najdou rozmanité praktické využití, nejen v rámci AČR. Vozidla budou moci ke svým účelům využít například Integrovaný záchranný systém (IZS), uplatnění může najít pro svou komplexnost také v bezpečnostních složkách.
Vlastnosti vozidel, jejich univerzálnost a komplexnost je předurčují k tomu, že budou více než hodnotnou posilou nejen pro armádní složky. Navíc se jedná první kolovou obrněnou platformu, která byla u nás vyvinuta po více než 50 letech. Naposledy se jednalo o československý transportér OT-64 SKOT.
Zdroj: Czechoslovak group