Popisek: Boxer
Navzdory kritikům hodlá britské ministerstvo obrany pro pozemní armádu pořídit zhruba pět stovek obrněnců Boxer. Krom toho koncern MBDA představil možnou koncepci využití jejich platformy jako nosiče střel země-vzduch i v podstatě taktických raket.
Německo-nizozemské obrněnce Boxer od společnosti ARTEC by se měly od roku 2023 stát společně s pásovými vozidly Ajax páteří útočných brigád (Strike Brigades), které jsou budovány jako expediční jednotky schopné rychlé aktivace a přesunu na velké vzdálenosti. Ty mají posílit schopnost Velké Británie se účastnit bojových operací vysoké intenzity i mimo svoje území.
Možná přes tisíc vozidel Boxer
Ačkoliv kolová vozidla obvykle nabízejí o něco nižší možnosti vedení manévrového boje v nejtěžším terénu, mají podstatně větší dojezd. Velkou výhodou konkrétně vozidel Boxer je jejich modularita, kdy je možné na podvozek umístit prakticky jakoukoliv nástavbu do určitých rozměrů a hmotnosti. Na délku jinak měří tento obrněnec 7,93 m, šířka činí 2,99 m a výška 2,37 m. Hmotnost záleží na variantě a vybavení s tím, že začíná na 24 000 kg a v bojové konfiguraci se pohybuje v rozmezí 36 500 až 38 500 kg. Osmiválcový motor o výkonu 530 kW umožňuje dosažení maximální rychlosti 103 km/hod.
Jak už to bývá, ne každý ve Velké Británii s nákupem německo-nizozemských obrněnců souhlasí. Mezi nejčastější argument kritiků patří, že takový nákup nepřinese daňovým poplatníkům žádnou přidanou hodnotu a často zmiňují, že leckterá konkurence je levnější a má volnější výrobní kapacitu. Ať už se ale tyto záležitosti mají jakkoliv, je paradoxní, že Velká Británie se původně projektů účastnila jako jeden z hlavních účastníků a po svém vlastním rozhodnutí odešla v roce 2003. Výrobce proto nyní musí hledat lokálního partnera s cílem využití britského průmyslu, které nakonec nemusí být vůbec malé.
psali jsme: Austrálie chystá další vojenský megatendr. Naznačí jeho výsledek i dodavatele nových BVP pro českou armádu?
Celkem hodlá pořídit Velká Británie podle různých zdrojů pět až šest stovek vozidel Boxer a není vyloučeno ani budoucí navyšování počtu až o dalších 900 vozidel. Toho si je dobře vědom koncern MBDA, který je navrhuje využít jako platformu pro osm kontejnerů se střelami Brimstone, SPEAR a CAMM.
K protivzdušné obraně
V rámci brigády rychlé reakce by se přitom systém protivzdušné obrany schopný se ohybovat s uskupením opravdu hodil. Ostatně Velká Británie už má mít objednaný systém využívající střely CAMM na 4x4 podvozku MAN. Umístění střel na podvozku Boxer by nicméně zvyšovalo mobilitu s uskupením nehledě na celou řadu dalších výhod.
psali jsme: Jubilejní 100. vozidlo BVP Puma sjelo z montážní linky závodu společnosti Rheinmetall v německém městě Unterlüß
Střely z rodiny CAMM (Common Anti-Air Modular Missile) vychází původně z rakety vzduch-vzduch ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile). Disponují ovšem modernější elektronikou a jsou určeny pro využití z pozemních odpalovacích zařízení. Základní varianta střely označovaná jen jako CAMM na délku měří 3,2 m, váží 99 kg a dokáže zasahovat vzdušné cíle na vzdálenost od 1 do 25 km. Zvětšená varianta CAMM-ER (Extended Range) měří na délku 4 m, má zvětšený průměr, váží 160 kg a dokáže zasahovat cíle až na vzdálenost 45 km.
Ničení pozemních cílů
Oproti tomu využití střel Brimstone a SPEAR by umožnilo vést nepřímou palbu a ničit pozemní cíle. V případě využití z obrněného transportéru by bylo třeba střely vybavit navíc startovacím raketovým motorem vzhledem k tomu, že jim standardně nějakou rychlost uděluje letoun, ze kterého jsou vypouštěny. Z tohoto důvodu je také nemožné určit přesný dostřel, ale lze jej jen odhadovat. I tak by ale útočná brigáda nebo kterékoliv uskupení získalo poměrně vzácnou schopnost provádět rychle a bezpečně údery a to i na dobře bráněné a třeba i jinak nedobytné cíle.
Střely Brimstone byly původně zamýšleny jako typu „vystřel a zapomeň“, v průběhu jejich vývoje však v důsledku nových požadavků došlo k jejich úpravě. Tudíž nyní umožňují i laserové navádění na cíl, což se hodí v městských zástavbách i tam, kde by hrozil zásah vlastní pozemní techniky. Navádění po odpálení má být do určité fáze inerciální a až posléze dochází k aktivaci radiolokačního systému. Ten pak buď sám anebo v kombinaci s laserovým naváděním navádí střelu na cíl.
psali jsme: Exkluzivně: Největší německá zbrojovka Rheinmetall chce bojová vozidla pro armádu vyrábět v Česku
Další evoluci Brimstone představují střely SPEAR, které mohou zasahovat cíle na podstatně větší vzdálenosti. Krom toho jsou uzpůsobeny pro umístění do vnitřní zbraňové šachty stíhacího letounu F-35, které bude královské letectvo a námořnictvo provozovat jak z pozemních základen, tak dvou letadlových lodí.
V současné době probíhá další vývoj dalších variant střely. Sea SPEAR je určená jak už název napovídá proti menším plavidlům. Na základě SPEAR 2 zase probíhá vývoj modifikované střely určené pro útočné vrtulníky AH-64E Apache. Na to zda se střela Brimstone nakonec dočká i využití v podobě v podstatě taktické rakety si ale ještě budeme muset počkat.
Autor: Michal Polák