Obrovský čínský torpédoborec hodil rukavici do tváře USA a Rusku

Obrovský čínský torpédoborec hodil rukavici do tváře USA a Rusku
Popisek: Type 055 Nanchang
12 / 01 / 2020, 13:00

První čínský torpédoborec třídy 055 o výtlaku přes 10 000 tun, který by měl doprovázet letadlové lodě v tzv. Carrier Strike Groups, byl v neděli oficiálně zařazen do námořnictva Lidové osvobozenecké armády (PLA).

Analytici se domnívají, že jeho uvedení do provozu je krokem vpřed v čínské strategii pro modrou vodu, která umožňuje Číně lépe chránit její suverenitu a zámořské zájmy. V neděli ráno se v námořním přístavu v Qingdao, provincii Shandong ve východní Číně, proběhl slavnostní ceremoniál zařazení torpédoborce pojmenovaného Nanchang.

Podle zpráv je to první válečná loď, která vstoupila do čínské námořní služby v roce 2020, a také první torpédoborec třídy T o výtlaku více než 10 000 tun, který se připojil k čínskému námořnictvu.

Zhou Minghui, kapitán Nanchangu řekl v televizi, že loď nyní začne s výcvikem, aby získala bojové schopnosti a integrovala se do systémů čínského námořnictva. Očekává se, že Nanchang bude doprovázet Liaoning, první čínskou letadlovou loď, se kterou bude tvořit bojovou skupinu letadlové lodi. Torpédoborec bude samozřejmě schopen doprovázet i druhou čínskou letadlovou loď Shandong.

Type 055 o plném výtlaku až 13 000 tun, s délkou 180 metrů a s 112 svislými raketovými sily je schopen odpálit kombinaci protiletadlových řízených střel HHQ-9B, nadzvukových protilodních střel YJ-18A, protilodních střel YJ-100 a raketová torpéda Yu-8 (CY-2). Loď je vybavena i dvěma trojitými protiponorkovými torpédomety pro torpéda Yu-7 o ráži 324 mm.

Pohon typu COCAG je tvořen 4 plynovými turbínami QC-280 a loď dosahuje rychlosti 30 uzlů.

Stavba Nanchangu byla zahájena 28. června 2017 a již v dubnu 2019 se obrovský torpédoborec připojil se k námořní přehlídce na oslavu 70. výročí založení námořnictva PLA. Předpokládá se, že od té doby dokončil všechny druhy testů včetně bojových.

Vojenští analytici předpokládají, že by Čína mohla vyvinout upgradovanou verzi torpédoborce Type 055, která bude zahrnovat pokročilé technologie, jako je například rail gun.

Podle informací z čínských médií již bylo na vodu spuštěno dalších pět torpédoborců tohoto typu, které jsou v různých stádiích výstavby, celkem jich je ve výstavbě 8.

A co z uvedení Type 055 vyplývá?

Čína je zcela jednoznačně schopná stavby lodí za mnohem kratší časový úsek, než její námořní soupeř USA a o „spojeneckém“ Rusku ani nemluvě. Čínské lodě jsou mnohem více vyzbrojeny než nejběžnější americká válečná loď třídy Arleigh Burke. Třída Zumwalt, která byla díky problémů se střelivem pro svá děla překlasifikována na protilodní boj byla postavena v pouhých třech kusech a o jejích aktuálních bojových schopnostech je možné dost pochybovat.

Rusové vlastní několik zastaralých torpédoborců třídy Udaloy, ale podle své stávající doktríny staví spíše lodi menší s poměrně mohutnou výzbrojí.

Je tedy otázka, zda se oba tyto státy soustředí na vývoj důstojného protivníka pro čínský 055, nebo zda budou počítat se svou stávající převahou v ponorkách, případně řízených raketách.

Z dlouhodobého hlediska ale USA bude muset přijít s náhradou stárnoucích křižníků Ticonderoga a pak bude možné navrhnout zabijáka čínských obrů.

 

 

 

 

Tagy článku