foto: Devianart / Public domain/S-70 Ochotnik
Ruské UAV S-70 Ochotnik se v posledních dnech díky médiím změnilo ve špičkové monstrum, které by mělo znamenat velké nebezpečí pro bránící se Ukrajinu. Realita je trochu jiná.
Respektovaný The National Interest označil ruský bezpilotní prostředek (UAV) jako možný „gamechanger” budoucích konfliktů. Moskva avizovala, že se jedná o systém budoucnosti šesté generace. Podobná avíza ovšem šla i na Armatu nebo třeba Su-75. A kde je jim konec? Koneckonců S-70 Ochotnik má vycházet z bojových zkušeností Su-57. To je samo o sobě tak trochu vykřičník, protože panují velké pochybnosti o stealth schopnostech tohoto ruského „neviditelného” letadla. Neviditelné skutečně je, ale jen proto, že se ho Rusové nad Ukrajinou bojí nasadit. Mají jich s bídou dvacet a sériová výroba po mnoha letech stále v nedohlednu.
Specifikace UAV S-70 Ochotnik
Suchoj S-70 Ochotnik má být podle Forbesu první neviditelný ozbrojený dron letectva Ruské federace. Jedná se o těžký bojový UAV a Rusové mají jen několik prototypů. Stroj již v roce 2021 údajně testoval shazování řízených bomb a v roce 2022 provedl testy s řízenými raketami. Hmotnost by se měla pohybovat kolem dvaceti tun, tedy se v zásadě jedná o váhu bombardéru. Konstrukce je založena na použití stealth nátěrů a kompozitního materiálu. Rozpětí křídel činí dvacet metrů a maximální rychlost by měla být 1 000 kilometrů za hodinu v bojové situaci s municí na palubě.
UAV Ochotnik S-70 se vizuálně podobá americkému RQ-170 a spekuluje se o tom, že Moskva mohla mít přístup ke stroji, který ukořistil Írán. Předpokládá se, že konstrukce Ochotnika je pro působení jako kolaborativního wingmana pro Su-57. To by potvrzovala i komentovaná situace, kdy sestřelený S-70 byl ve dvojici s ruským pokladem. Maximální vzletová hmotnost UAV se předpokládá na 25 000 kilogramů. Dolet stroje je 6 000 kilometrů a letoun disponuje dvěmi vnitřními pumovnicemi, každé o kapacitě 2 000 kg. Nutno podotknout, že tyto parametry uvádí anglická Wikipedie, ale otázkou je, jak hodně se blíží realitě.
S-70 by měl mít pokročilou umělou inteligenci a kromě stealth vlastností také sníženou infračervenou signaturu. Dne 5. září 2024 byl Ochotnik sestřelen několik kilometrů od frontové linie v oblasti Chasiv Jaru a dostal se do rukou obránců. V troskách byly jasně patrné klouzavé pumy D-30SN. UAV vzlétlo společně s Su-57 z letiště v Achtubinské oblasti asi pět set kilometrů od Ukrajiny. Podle Defence Blog letové řízení ztratilo nad dronem kontrolu. Operátoři začali panikařit a reakce zřejmě přišla velmi pozdě. Pilotovi Su-57 bylo nařízeno dron sestřelit. Jenže zřejmě panika způsobila, že i tak se nakonec Ochotnik dostal do ukrajinských rukou a tím pádem jistě půjde nakonec k analýze na západ.

S-70 Ochotnik jen dalším ruským divadelním představením
Jenže otázka zní, co se vlastně bude zkoumat. Dron zjevně nemá stealth polymery ani systémy pokročilé umělé inteligence. S-70 byl přímo označen jako obyčejný kluzák vybavený základními schopnostmi a rádiovým ovládáním. Nejspíš proto nejde o žádné pokročilé bojové UAV. Vše přesně koresponduje s velkými problémy Kremlu v segmentu špičkové elektroniky. Jestliže mají Rusové potíže s vývojem moderních systémů zaměřování nebo termovizí, jak by mohli konstruovat špičkový dron? Celý S-70 opět jen vypadá jako divadlo pro domácí i světové publikum přesně v intencích ruské taktiky.
Po angažmá v Sýrii se zdálo, že ruský, potažmo sovětský obr je zpět. Jenže trochu chyba lávky. Agrese na Ukrajině odhalila slabiny ruské armády v celé své nahotě. Armata je zřejmě již úplně mimo. Nelze říct, že by modernizované T-90M, T-80BVM nebo T-72B3 byly vyloženě špatné MBT, ale mají své značné slabiny. Stejně se ukazují potíže tolik proklamovaných S-400 nebo třeba Pancir-S1. Takzvané hypersonické rakety zase tak hypersonické nejsou, jako třeba Kinžaly. S-70 Ochotnik se zdá, že se zařadí mezi již velkou ekipu nafouknutých ruských bublin. Kreml neustále straší jadernými schopnostmi a vyspělými technologiemi. Snad zůstane jen u toho strašení.
Tagy