Od Ruska ,,s láskou": Putin daroval Srbům zásilku tanků T-72M1 a vozidla BRDM-2MS

Od Ruska ,,s láskou&quote;: Putin daroval Srbům zásilku tanků T-72M1 a vozidla BRDM-2MS
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: T-72B3 (ilustrační obrázek)
04 / 06 / 2021, 13:00

Srbské armádě byl dodán ,,balíček" 30 tanků T-72M1 a 30 obrněných vozidel BRDM-2MS jako dar od Ruska.

Srbská armáda se může těšit na 30 tanků 30 T-72M1 a 30 obrněných vozidel BRDM-2MS. Jedná se o dar Moskvy, který vznikl na základě dohody podepsané v Soči mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho srbským protějškem Aleksandarem Vučičem.

Vojenský materiál, který ruská strana Srbsku darovala, má souhrnnou hodnotu 91 milionů dolarů, uvedl server overtdefense.com.

The T-72M1 je exportní verzi tanku T-72B1 a tank bude sloužit v srbské armádě po boku zhruba 300 srbských tanků M-84, které byly vyrobeny ještě v době existence Jugoslávie. Po jejím rozpadu Srbsko ztratilo kapacitu vyrábět zmíněné tanky a v současné době je uživatelem modernizované verze M-84AS1 a M-84AS2.

Společně s tanky tvoří součást ,,balíčku" i lehké obrněné vozidlo BRDM-2MS, které je upgradem původního sovětského stroje BRDM-2. Modernizované vozidlo má zabudovaný přídavný pancíř, novou pohonnou jednotku, navigační systém GLONASS a další nové prvky.

Ruský dar není ale samozřejmý a musíme ho vnímat v širších souvislostech. Srbsko již delší dobu prohlubuje politický dialog a spolupráci se zeměmi NATO, a na to Rusko ze svého pohledu reaguje, i když Srbsko dalo najevo, že nechce vstoupit do NATO, ale ,,jen" do EU. Tento dar z Moskvy není jediným vojenským materiálem směřovaným do Srbska, v minulosti již balkánská země několik dostala.

Vzhledem k tomu, jaké modernizační projekty oznámily nebo realizují okolní země, ať již v letectvu, PVO nebo pozmeních silách (letouny Rafale, tanky Leopard 2 a BVP Lynx, systém Patriot nebo letouny F-16) je evidentní, že vojenské velení Srbska se necítí zrovna jako silný hráč. A Moskva toto vnímá jako příežitost upevnit své vztahy se Srbskem, pro nějž obdobné akvizice jsou finančně a v současnosti i politicky nerealizovatelné. Dar jednoho praporu T-72 M1 a jednoho praporu BRDM-2 je svým způsobem pouze gesto, jež je ale pro Moskvu finančně velmi lukrativní.

Jen pro připomenutí: T-72M1 má AČR ve skladech pro mobilizační zálohy (a někdy jako úložiště náhradních dílů) a BRDM-2 byly v ČSSR vyráběny jako OT-65 a jejich poslední působení bylo v rámci protichemické jednotky v Iráku. Moskva si tedy poskytnutím daru zavázala Srbsko, získala odbytiště náhradních dílů a munice na řadu dalších let, napojila dalšího uživatele navigačního systému GLONASS (o němž může mít přehled) a v neposlední řadě nemusí platit za likvidaci těchto ,,veteránů", jež vyřazuje, nebo již dávno vyřadila z výzbroje.

 

Zdroj: overtdefense.com

Tagy článku