Autor fotografie: Digitaldarkroomcreator, CC BY 3.0|Popisek: Křižník Petr Veliký
Odolal by křižník Petr Veliký salvě ukrajinských protilodních střel Neptun? Ty potopily před několika měsíci vlajkovou loď Černomořské flotily křižník Moskva.
Každá flotila má svou vlajkovou loď. Po rozpadu SSSR je Ukrajina limitována na menší plavidla, ale Rusko operuje se všemi typy. A pokud by chtělo přeskupit síly i na moři, nejbližší je severní flotila, kde je vlajkovou lodí bojový jaderný křižník Petr Veliký jenž je jednou ze 4 lodí třídy Kirov. Zaveden do služby byl v roce 1998, takže více než desetiletí služby se již na něm podepisuje.
Tak, jak se vyvíjí konflikt, se i obě strany učí nové taktice, jenže jedné z ní docházejí síly a prostředky. Na počátku Rusko jelo s obrněnou technikou jako na přehlídku a utrpělo velké ztráty, což kompenzovalo dělostřelectvem a raketomety. Zprvu Ukrajina intenzivně využívala bojové drony, než Rusko konsolidovalo svoji protivzdušnou obranu a využití dronů již není efektivní.
V námořnictvu Ukrajina zničila vlajkovou loď černomořské flotily křižník Moskva, ale nemá ofenzivní schopnosti, jen defenzivní, tedy zaminování plaveních cest, což je i pro ni kontraproduktivní, a vyžití pobřežní obrany – dělostřelecké i raketové je stále omezenější vzhledem ke zkracování se ukrajinského pobřeží a možnosti využití přístavů.
Lze tedy předpokládat, že pokud by se Petr Veliký dostal do Černého moře, byl by nezničitelný? Těžko, již historie s například bitevním křižníkem HMS Hood ukazuje, že mnohdy stačí jeden náhodný, ale na konci účinný výstřel, který dopadne do klíčového prostoru a způsobí tragédii. Nebo je to chyba velení jako u bitevní lodi Bismarck s poškozeným kormidlem, kdy porušení radiového klidu dalo spojencům na vědomí jeho situaci a souřadnice, a případně u bitevní lodi Tirpitz, která se stala stacionárním cílem, byť se silnou protivzdušnou obranou.
Křižník Petr Veliký je jistě velmi dobrá loď poplatná své době. Ale jako taková sama o sobě nemůže odolat soustředěné palbě, ať již specializovaných plavidel, letounů nebo pobřežní obrany. Rusko ho označuje jako „těžký jaderný raketový křižník“.
Výzbroj kromě třech vrtulníků Kamov tvoří:
|
- ·20 x P-700 Granit (SS-N-19) protilodní střely
- ·8 × 8 (64) 3K95 Kinžál (SA-N-9) střely PVO
- ·6 × 8 (48) S-300FM Fort-M střely PVO
- ·6 × 8 (48) S-300F Fort střely PVO
- ·2 × RBU-1000 (Smerch-3) 305 mm protilodní raketové odpalovací zařízení
- ·2 × RBU-12000 (Udav-1) 254 mm protilodní raketové odpalovací zařízení
- ·1 dvouhlavňový AK-130 130 mm/L70 kanon dvojího určení
- ·10 x 533 mm torpédomety proti hladinovým plavidlům i ponorkám, Typ 53 torpédo nebo SS-N-15 protilodní střela
- ·6 × Kaštan (CADS-N-1) stanoviště dělostřelecké a protiraketové obrany
|
R-360 je ukrajinská protilodní střela s plochou dráhou letu. Bojová hlavice váží 150 kg a operační dolet je 280 km, kdy střela nemá schopnost dosáhnout nadzvukové rychlosti. Dvě tyto střely měly poslat ke dnu vlajkovou loď černomořské flotily křižník Moskva, což byla pro Rusko velká potupa. Dle analytiků jsou ruské lodě koncipovány jako úderné, tedy útočná síla je na úkor obranných schopností.
Pokud by byl Petr Veliký nasazen v Černém moři, je to silně diskutabilní, jaké má šance. Jednoznačně se ruské námořnictvo poučilo a vzhledem k omezení ukrajinského pobřeží lze predikovat směr úderu pobřežních baterií, raketových i dělostřeleckých. Ale Rusko zřejmě již nic neponechá náhodě a ostudě a nebude plout samotná loď, ale uskupení, jež by jí poskytovalo maximální protivzdušnou a protiraketovou ochranu.
Takže může R-360 Neptun potopit jaderný křižník Petr Veliký? Ano, může, neboť schopnosti na to má, ale přijme ruské námořnictvo patřičná protiopatření? Zřejmě ano. A pak to bude stejně jako u HMS Hood, zda jedna střela proletí obranou a trefí citlivé místo.
Zdroj: Defence Blog