Odpad pro jednoho, poklad pro druhého. Ukrajina vyhlíží 80 000 kanadských raket CRV7
foto: yetdark / Flickr/Ilustrační foto
Pomalost pomoci z EU a problémy s uvolněním financí pro napadenou Ukrajinu napínají situaci Kyjeva na frontě k nesnesení tak, že i vyřazené střely budou nesmírně vítanou pomocí.
CRV7 je neřízenou střelou vzduch země odvozenou z amerických Hydra 70. Obě rakety byly primárně používány bitevními vrtulníky. Podle Američanů je ovšem velmi snadné je uzpůsobit pro použití v salvových raletometech (MLRS). Právě proto je Ukrajinci chtějí, vzhledem k širokým možnostem uplatnění. Navíc Kanada jich vyřadila v roce 2000 přes 80 000, což je velmi vysoké číslo.
Kanada se dlouhodobě zdráhá střely poskytnout, protože o nich tvrdí, že jsou stářím nebezpečné, jejich věk se počítá na desítky let. Ottawa avizovala, že nejprve jejich funkčnost musí prověřit. Kyjev trpí naprosto akutním nedostatkem munice a zoufale po střelách touží, jedná se totiž o jedny z nejúčinnějších neřízených střel vůbec.
CRV7 byla vyvinuta na počátku 70. let. Jedná se o jednu z nejsilnějších útočných střel vůbec. Vyznačuje se účinným dosahem přes 4 000 metrů. Raketa i se 4,5 kilogramy vysoce výbušné trhaviny váží 11 kilogramů. Zajímavou inovací střely byla rotační stabilizace. Běžné rakety měly vysunovací křidélka, kterým nějakou dobu trvalo, než se rozvinula a tím pádem často došlo ke značnému vychýlení kurzu střely. Stabilizační rotace přišla pozdě. Na CRV7 se přidaly malé lopatky do výfuku rakety, které stabilizovaly okamžitě a zajišťovaly značnou přesnost neřízené střely.
Raketa má velmi vysokou kinetickou energii. Kanaďané při zkouškách zjistili, že cvičné střely vybavené 20 centimetrovou ocelovou tyčí dokáží proniknout pancířem hlavního sovětského bojového tanku T-72. To je jeden z dalších důvodů, proč Kyjev po CRV7 tolik touží, chce je použít jako protipancéřové střely. Rakety jsou dnes vybaveny pěti ocelovými ingoty s wolframovou výztuží a jsou vysoce účinné proti jakémukoliv kompozitnímu pancíři.
Ukrajina také argumentuje tím, že Kanadu by likvidace CRV-7 stála miliony dolarů, kdežto darováním napadené zemi najdou smysluplné využití. 83 303 raket je již pořádná porce, kterou by Kyjev dokázal využít na svých bitevních vrtulnících nebo MLRS. A skutečně obzvlášť v situaci, kdy Ukrajině opravdu zjevně dochází munice za soustavného tlaku Rusů po celé frontě.
Tagy