Namíchat vládu je alchymie. Magická formule ODS premiér, finance, obrana má logiku

Namíchat vládu je alchymie. Magická formule ODS premiér, finance, obrana má logiku
Autor fotografie: fb profil Petra Fialy|Popisek: Petr Fiala po vyhlášení výsledků voleb
14 / 10 / 2021, 15:00

Zatímco strany pětikoalice jednají o budoucí podobě kabinetu a licitují v nepřekročitelných podmínkách, puzzle jménem vláda ČR se zdá vyřešený na resortech, o něž usiluje ODS. Logické opodstatnění se nabízí v případě premiérského postu. Ten je v návaznosti doplněn ministerstvem financí a trojlístek uzavírá ministerstvo obrany. Minimálně v těchto třech případech ODS ví, co chce, a existují jasné důvody, proč lze očekávat, že si tyto pozice u koaličních partnerů protlačí.

Podle vypouštěných balónků Petra Fialy usiluje strana logicky o post premiéra, dále pak o ministerstvo financí, dopravy a právě obrany. Fiala se sice nechal i slyšet, že by rád zavedl Ministerstvo pro evropské záležitosti, čímž by ale podvázal významně stávající portfolio ministerstva zahraničí a v tomto případě se dá od partnerů čekat nesouhlas. Ale zpět k obraně, pro její zisk má Fiala pádné argumenty.

ODS vždy patřila k nejvěrnějším spojencům NATO, a neotočila se k němu zády ani teď po neúspěšné invazi do Afghánistánu. Závazky k severoatlantické alianci vždy hlasitě prosazovali ministři Alexandr Vondra, Petr Nečas či nestraníci ve vládách ODS generálové Vlastimil Picek nebo Jiří Šedivý. Budoucí premiér Petr Fiala stejně jako jeho nominantka na křeslo Jana Černochová dlouhodobě usilují o navyšování rozpočtu MO na 2 % HDP z celkového rozpočtu, tak jak NATO požaduje. Aby ale tento scénář naplnili i v době postcovidových škrtů a ve snaze nalézt úspory v avizované výši 100 miliard,  potřebují navíc ministerstvo financí, které jim už ale bylo ostatními koaličními partnery předschváleno a s velkou pravděpodobností se do něj vyhoupne Zbyněk Stanjura. Tandem se doplnil.

V minulosti, vždy když se osekával rozpočet, dopadlo jako první ostří sekery na mlčící armádu, která se v tomto případě nemůže bránit. I přes modernizaci v poslední letech stále jezdí vojáci ve 40 let starých BVP a ještě chvíli potrvá, než do výzbroje zamíří americké vrtulníky. Slíbená těžká brigáda pro NATO existuje stále jen na papíře. Je proto třeba, aby ministr financí spolupracoval s ministrem obrany na sestavování rozpočtu armády, a stejná stranická příslušnost je velkou výhodou.

Dalším důvodem, proč by ODS měla resort získat, je skutečnost, že se nikdy v minulosti nestalo, aby dva silové ozbrojené rezorty, tedy vnitro a obranu měla v koaliční vládě tatáž strana. Hamáček ČSSD proti Metnarovi ANO, Chovanec ČSSD proti Stropnickému ANO, John VV proti Kalousek TOP 09, a takto bychom mohli zpětně pokračovat. Koneckonců předseda STANu Vít Rakušan si dost hlasitě říká o post ministra vnitra, což je trojkoalicí obecně akceptováno. Navíc je vhodné, aby naše Vojenská kontrarozvědka (Vojenské zpravodajství) spadala pod jiného straníka než civilní kontrarozvědka UZSI. Docházelo by ke zbytečně velké kumulaci moci ve státě.

Jednání pětikoalice se konají na půdě poslaneckého klubu ODS a dá se očekávat, že Fiala využije „domácího prostředí“ k prosazení zisku ministerstva obrany.

Autor: Jan Blažek

Tagy článku