Odstrašující termobarická síla. Ruský raketomet TOS-2 Tosočka míří na Ukrajinu

Odstrašující termobarická síla. Ruský raketomet TOS-2 Tosočka míří na Ukrajinu
Autor fotografie: Mike1979 Russia, CC BY-SA 4.0|Popisek: TOS-2 Tosočka
18 / 10 / 2023, 13:00

Ruský termobarický raketomet TOS-2 Tosočka bude nasazen na Ukrajině, aby pomohl okupační armádě v dalších vojenských operacích proti napadené zemi, uvedl server Defence Blog. Přesun zbraňového prostředku na horké ukrajinské bojiště potvrdili i sami Rusové, respektive ruské sociální sítě.

TOS-2 se má stát současně demonstrací síly ruské armády a jejích kapacit. Dlužno dodat, že raketomet má mít skutečně ničivou sílu proto, že používá termobarické rakety, jejichž už tak destruktivní účinek se navíc znásobuje v uzavřených prostorech. Efektivita raketometu tak může dobře posloužit zejména v situaci, kdy ruská armáda čelí ukrajinské protiofenzivě, která nicméně postupuje pomalu a nesplnila původní vysoká očekávání, jež počítala s tím, že osvobodí všechna obsazená ruská území.

Raketomet TOS-2 Tosočka, lehčí vylepšená varianta systému TOS-1A, na sebe poutal pozornost na odložené vojenské přehlídce v Moskvě k připomínce 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem v roce 2020. Do služby pak vstoupil v roce následujícím. Raketomet má kromě jiného nabídnout ještě ničivější a efektivnější sílu a větší dosah raket. Tosočka je navržena zejména k likvidaci nepřátelských opevnění, obrněných vozidel, budov a živé síly protivníka.

Raketomet je integrován tentokrát s kolovým podvozkem tříosého terénního vojenského vozidla Ural-63706-0120. Tato změna má zajistit zvýšenou mobilitu systému. Zapracovány byly změny týkající se lepší ochrany posádky, pancéřová kabina poskytuje účinnou ochranu nejen proti ručním zbraním, ale i úlomkům dělostřelecké palby.

TOS-2

Podle ruských zdrojů Tosočka může vypálit rakety ráže 220 mm s termobarickou a zápalnou hlavicí s vylepšenou přesností. Jejich dosah má činit v rozmezí 3,5-10 km. Ničivý efekt je dán uvolněním oblaku hořlavého aerosolu do vzduchu při použití termobarické rakety. Systém je rovněž vybaven komputerizovaným systémem ovládáním palby, inerciální navigací a vylepšenými zaměřovacími systémy.
Tosočka je schopná operovat i v městském terénu, uplatnění najde ale také v hornatých podmínkách.

Pro ruské vojsko na Ukrajině znamená tato zbraň určitě vítanou posilu, která jde ve šlépějích úspěšně vyvinutých ruských raketometů v minulosti.Zdroj: Defence Blog, Army Recognition

Tagy článku