Odstřelovačská puška Sako TRG 22 - Sázka na kvalitu aneb špičková finská zbraň ve výzbroji české armády

Odstřelovačská puška Sako TRG 22 - Sázka na kvalitu aneb špičková finská zbraň ve výzbroji české armády
Autor: army.cz|Popisek: Odstřelovačská puška Sako TRG 22
16 / 05 / 2019, 10:00

Dnes si představíme odstřelovačskou pušku Sako TRG 22, která tvoří součást výbavy české armády. Zbraň je charakteristická svou účinností zejména na dlouhé vzdálenosti.

Za vývojem této špičkové opakovací pušky stojí známá finská firma Sako, což je v současné době sázka na jistotu a také na kvalitu. Puška byla vyvinuta z loveckých zbraní TRG-S. K řadě této odstřelovačské pušky ještě patří TRG-21 a TRG-42.

                                    

Naše armáda ji pak zavedla do výzbroje na začátku 21. století, kdy ji používala nejprve speciální jednotka Vojenské policie SOG, pak jí byla vyzbrojena 4. brigáda rychlého nasazení či příslušníci Vojenské policie. 

Opakovací pušky s válcovým otočným odsuvným závěrem modifikovaného systému Mauser jsou již delší dobu hodnoceny zbraňovými experty jako špičkové zejména ve střelbě na dlouhou vzdálenost a odstřelovačku si cení nejen příslušníci armády, ale také vybraní policejní specialisté, kteří pušku používají, či sportovní střelci. Puška vyniká nejen svým přesností a spolehlivostí, ale poskytuje také dostatečný uživatelský komfort. Zbraň se dá pohodlně upravit jak pro praváka, tak leváka. 

Puška charakterizuje poměrně poměrně robustní konstrukce, na níž zaujme těžce kovaná hlaveň. Hmotnost pušky je 4,7 kg, celková délka včetně ústové brzdy, která se může v případě potřeby odejmout a nahradit tlumičem, je 1 220 mm, délka hlavně pak 510 mm. Efektní dostřel zbraně činí 800 metrů. Odstřelovačka používá standardní puškové náboje 7,62 x 51 NATO (308 Winchester). Kapacita zásobníku je 10 nábojů. Puška může být standardně opatřena puškohledem Zeiss či Schmidt & Bender s velkým zvětšením.

Pokud hovoříme o nasazení finské odstřelovačky, ,,zabojovala" si zejména ve válce v Afghánistánu a také v Iráku. V užívání ji má také řada států. Kromě Finska a České republiky používá zbraň také Jordánsko, Malajsie, Srbsko, Španělsko či Ukrajina. Mnoho zemí současně užívá více verzí pušky Sako TRG, například TRG-22 či TRG-42.


Zdroj: army.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace