V letošním roce proběhlo v Praze ve dnech 17.–19. října největší setkání vojenského a bezpečnostního průmyslu Future Forces Forum. K vidění byla celá řada zajímavých novinek z oblastí pokročilé vojenské a bezpečnostní techniky. Security Magazín byl u toho a přinesl řadu rozhovorů s významnými účastníky a návštěvníky fóra. V ohlédnutí za úspěšným programem si je pojďme připomenout, včetně rozhovorů se zástupci všech čtyř společností, které se účastní tendru na nová bojová vozidla pěchoty.
Zahajovacího dne Future Forces Fora se na výstavišti PVA EXPO Letňany v Praze zúčastnili kromě dalších významných osobností vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček, ministr obrany Lubomír Metnar, armádní generál Petr Pavel, nebo prezident Asociace obranného průmyslu (AOBP) České republiky Jiří Hynek. Své produkty z oblasti obrany a bezpečnosti prezentovalo více než 150 domácích i zahraničních vystavovatelů, a registrováno bylo více než 1500 oficiálních delegátů a odborníků ze 60 zemí světa.
Generál Petr Pavel: malá armáda musí spoléhat na kvalitu
Středeční dopolední program byl zahájen tiskovou konferencí, během které vystoupili ministr obrany Lubomír Metnar, ministr vnitra Jan Hamáček a náčelník generálního štábu generálporučík Aleš Opata. Všichni ve svých projevech zdůraznili význam Future Forces Fora jako tradičně jedné z nejdůležitějších akcí v oblasti obrany a bezpečnosti.
Mezi důležité události prvního dne patřilo představení víceúčelového bezpilotního vrtulníku SkySpotter od společnosti Liaz proslulé především výrobou nákladních vozidel. Vrtulník měl na Future Forces Forum 2018 světovou premiéru. Stroj je určen pro plnění složitých taktických úkolů v obtížném terénu. Zvyšuje efektivitu monitoringu, a tím přispívá k celkové bezpečnosti. Unese až 40 kg zátěže v podobě technologicky vyspělých monitorovacích a detekčních přístrojů, díky kterým dokáže odhalovat skrytá nebezpečí i radiační či chemické hrozby.

Česká zbrojovka (ČZ) představila během prvního dne novou verzi útočné pušky Bren 2. Od pušky, kterou jsou vyzbrojeny jednotky Armády České republiky se liší především ráží 7,62x51, a je celkově robustnější a větší. Společnost plánuje prodej této zbraně především vojenským a speciálním policejním jednotkám spojeneckých zemí v rámci NATO.
Program druhého dne se nesl především ve znamení dynamických ukázek vystavované techniky, přístrojů, výzbroje a výstroje. Vojenský technický ústav (VTÚ) představil projekt automatizovaného bezosádkového průzkumného pozemního prostředku UGV PZ.
Automatizovaný bezosádkový průzkumný pozemní prostředek UGV PZ je vyvíjen Vojenským technickým ústavem v rámci zakázky, jejímž předmětem je ověřit a do používání v Armádě České republiky zavést mobilní mechatronický systém určený pro plnění široké škály úkolů operačně-taktického a především průzkumného charakteru. Prostředek bude schopný automatické navigace ve složitém nestrukturovaném prostředí s možností instalace variantních nástaveb, bude určen zejména k podpoře průzkumných jednotek. Zakázka v předpokládané hodnotě 35 milionů korun (bez DPH) byla zahájena loni a UGV PZ má být hotový v roce 2019.

Dalším zajímavým představeným projektem byla koncepce dronu Eagle.one vyvíjeného Fakultou elektrotechnickou Českého vysokého učení technického. Ten používá umělou inteligenci, a jeho účelem je chránit letiště a důležité body infratruktury před nepřátelskými drony, přičemž poletí rychlostí až 80 km/h: „automaticky reaguje na alarm systému DeDrone a sám rychle doletí do oblasti, kde je odhadován výskyt odhaleného dronu. S pomocí palubních senzorů a umělé inteligence založené na neuronových sítích helikoptéra sama existenci nežádoucího dronu potvrdí a přesně lokalizuje jeho pozici. S využitím přesného prediktivního řízení je následně navedena na pozici, která je vyhodnocena jako nejvýhodnější pro použití vystřelovací sítě pro bezpečný odchyt dronu. Po zasažení dronu vystřelovací sítí z paluby autonomní helikoptéry se stroj i s uloveným dronem vrací na bezpečné místo přistání.“
Aleš Špidla: kybernetická bezpečnost a umělá inteligence
V rámci ukázek výstroje byl představen exoskeleton od kanadské společnosti Mawashi a odlehčený exoskeleton pro dolní část těla od bulharské společnosti Plica.
Vězeňská služba ČR představila modulární balististickou a protiúderovou ochranu Raptor II, která umožňuje snadnou úpravu pro různé stupně ochrany podle potřeby konkrétní jednotky a úkolu. Policie ČR předvedla multifunkční protiúderový komplet pro pořádkové policejní jednotky GOLEM, který rovněž umožňuje použití jako taktická vesta, balistická vesta, nebo protiúderová vesta.
Během třetího dne veletrhu Future Forces Forum proběhlo ve stánku společnosti Interlink CS slavnostní uzavření spolupráce se společností Rheinmetall zastoupenou Oliverem Mittelsdorfem o instalaci komunikačních systémů Harris Falcon III RF-7800-MP do bojového vozidla Lynx, které společnost Rheinmetall nabízí Armádě České republiky jako jedno ze čtyř zvažovaných pro náhradu BVP-2 z výzbroje mechanizovaných jednotek.
Psali jsme: Ozvěny Future Forces Forum: Soutěžit na cenu se nevyplácí, zákon o veřejných zakázkách škodí ozbrojeným složkám
V pátek také vyvrcholil workshop Soft Target Protection podporovaný programem NATO „Věda pro mír a bezpečnost“. Během workshopu se hovořilo o teoretických aspektech ochrany měkkých cílů (tj. míst s vysokou koncentrací osob a nízkou úrovní zabezpečení proti násilným útokům), souvisejících protiteroristických opatřeních a technických a technologických řešeních pro ochranu měkkých cílů. Workshop byl příležitostí pro výměnu informací mezi experty na tuto problematiku. Byly prezentovány a odhadovány scénáře hrozeb v této oblasti v budoucnu, a workshop rovněž vyhodnotil úspěchy a selhání při ochraně měkkých cílů v minulosti.
Security Magazín také přinesl rozhovory se zástupci všech čtyř společností účastnící se tendu na bojová vozidla pěchoty AČR:
Björn Bernhard – výhody BVP Puma od společnosti PSM
Oliver Mittelsdorf - viceprezident Rheinmetall AG o BVP Lynx
Thomas Strasser - zástupce GDELS o obrněném vozidle ASCOD
Aleš Výborný (BAE Systems) - o BVP CV90
Tagy