Ohlédnutí za NATO Days 2018

Ohlédnutí za NATO Days 2018
31 / 12 / 2018, 17:00

Na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě bylo mezi 15. - 16. zářím 2018 rušno. Konal se zde další ročník Dnů NATO, kde bylo k vidění opravdu mnoho zajímavých ,,kousků" techniky. Diváci nebyli ochuzeni ani o dynamické ukázky. Co bylo na této významné akci i přes počáteční nepřízeň počasí vlastně k vidění?

Partnerským státem byly letos USA, a návštěvníci, kterých dorazilo zhruba 200 000, mohli obdivovat známou i méně známou leteckou i pozemní techniku. Na obří akci se podílela dvacítka účastnických států, poprvé pak Chorvatsko.

Hlavními ,,hvězdami" Dnů NATO tak nepochybně byly bezesporu strategický bombardér B-52H Stratofortress, transportní letoun C-17 Globemaster III, vojenský letoun KC-135 Stratotanker, transportní letoun C-130 Hercules, nechyběl ani vrtulník UH-60M Black Hawk, letouny F-16 nebo Eurofighter Tycoon. Z pozemní techniky vzbudily zaslouženou pozornost tanky M1 Abrams či M2 Bradley.

                                

Nezastupitelnou účast měla také česká armáda, která na letošní NATO Days dovezla například Hlavní bojový tank T-72 M4 CZ, obrněný kolový transportér Pandur II, lehké obrněné vozidlo DINGO 2, Tatru T810 PRAM, obrněné vozidlo IVECO, houfnici DANA, ale také radiolokátor Věra. Svá vozidla předvedla i Vězeňská služba ČR a Vojenská policie.

nato days

Milovníci historie si rovněž přišli na své, když mohli obdivovat legendární stíhačku Spitfire Mk. XVI, skvělý sovětský stíhač Jak-3, slavný stíhací dvouplošník Avia B- 534, cvičný letoun Aero L-29 Delfín a mnoho další historické techniky.

psali jsme: DNY NATO: Bundeswehr předvedl v Česku nejmodernější pozemní techniku

Nedílnou součástí Dnů NATO pak byly dynamické ukázky. Tentokrát se mohli návštěvníci těšit na letouny F-16, JAS-39 Gripen, akrobatickou skupinu Křídla bouře z Chorvatska, a další, na zemi se pak předvedlo například vozidlo ASCOD 2.

lynx

Samostatnou kapitolou letošních Dnů NATO pak bylo představení všech čtyř BVP, která se ucházejí v armádním megatendru o nahrazení zastaralých BVP-2. Byly jimi již zmiňovaný ASCOD 2, Lynx, CV90 a Puma.  O tom, kdo navíc vyhraje, chce mít ministerstvo obrany jasno příští rok, smlouva se pak má podepsat v srpnu 2018.

ascod2

Letošní Dny NATO vzbudily nebývalý zájem. Akci navštívilo za dva dny přes 200 000 lidí, a to i přes nepřízeň počasí. Občas nebylo na letišti k hnutí. Nicméně tato vynikající návštěva dokladuje fakt, že o tento typ akcí mají čeští návštěvníci trvale vysoký zájem.

 

 

 

 

Tagy článku