Ohořelé tanky se vracejí do Ruska a firmy je odmítají opravovat. Putin je k tomu chce donutit

Ohořelé tanky se vracejí do Ruska a firmy je odmítají opravovat. Putin je k tomu chce donutit
Autor fotografie: foto: armyinform.com.ua; CC BY 4.0|Popisek: Zničený tank T-90
07 / 07 / 2022, 13:00

Ruské opravárenské závody odmítají opravovat poškozenou vojenskou těžkou obrněnou techniku, která se vrací z války na Ukrajině. Jedná se především o tanky a obrněná vozidla pěchoty. Důvodem má být, že velká část techniky se vrací s ohořelými korbami a opravy jsou nemožné. Uvádí se to ve zprávě Hlavního ředitelství rozvědky ukrajinského ministerstva obrany.

Podle rozvědky je na tento typ oprav v Rusku nedostatek náhradních dílů i peněz. Stejná zpráva tvrdí, že ředitelé těchto opravárenských závodů vydávají pokyny, aby takto silně ohořelé stroje k opravě nebyly přijímány. Z ruské strany přirozeně v této věci žádné oficiální potvrzení není dostupné. Méně poškozená technika se opravuje na místě. Ruská armáda vytvořila za účelem oprav lehce poškozené techniky mobilní opravárenské týmy.

Ukrajinská rozvědka také tvrdí, že ruský průmysl dosud nepřekonal závislost na západních technologiích a že ekonomické sankce na něj mají vážný dopad. V dubnu letošního roku se o problémech v ruské výrobě a opravách vojenské techniky zmínily také USA. Thea Kendlerová, asistentka tajemníka pro správu exportu na ministerstvu obchodu, ve svém projevu na konci března uvedla, že kromě společnosti Uralvagonzavod má potíže i ruská společnost Bajkal Electronics. Jedná se o společnost vyrábějící počítače a polovodiče. Podle Kendlerové společnost již nedostává integrované obvody. Ty jsou potřeba k údržbě serverového vybavení společnosti.

Kendlerová připomněla, že pouze 5 % dovozu do Ruska pochází ze Spojených států, ale téměř 50 % z Evropy. Tchaj-wan zároveň zasadil ruskému vojenskému průmyslu velmi vážnou ránu, protože ruský trh po agresi proti Ukrajině opustila společnost TSMC, která je největším světovým výrobcem čipů. Odchodem TSMC z ruského trhu přichází Rusko o obrovské množství čipů MIPS potřebných při vývoji zpravodajských a dalších vojenských systémů.

Nedávno se Kreml rozhodl provést úplnou mobilizaci podniků v Rusku. Podle ukrajinské rozvědky to byly právě problémy s opravami vrácené vojenské techniky, které přiměly ruského prezidenta Vladimira Putina uchýlit se k tomuto kroku.

Podle zprávy ukrajinské rozvědky se očekává, že se v Rusku velmi brzy objeví zákon, který bude právnickým osobám ukládat povinnost uzavírat smlouvy na základě státní zakázky za vojenských podmínek. To znamená práci na noční směny, práci o svátcích a víkendech a střídání dovolených. V Rusku však smlouvy uzavřené za vojenských podmínek nepočítají s proplácením přesčasů.

Již v květnu se objevily zprávy o problémech s těžkou vojenskou technikou a neschopnosti provádět kvalitní opravy, a to jak v terénu, tak v opravárenských závodech Ruské federace. Tehdy bylo spatřeno několik vlakových souprav převážejících na Ukrajinu zastaralé tanky T-62M a T-62МВ, přičemž tanky byly mobilizovány a převzaty z rezervy i ze zásob vojenských jednotek v Tádžikistánu, Libyi a Sýrii.

Podle nepotvrzených informací a podle ukrajinských zdrojů přišlo Rusko k 1. červenci již o více než 1500 tanků, 3737 obrněných vozidel, 800 dělostřeleckých systémů, 246 salvových raketometů a 105 protiletadlových systémů.

video: youtube

Situace z hlediska problémů s opravami těžké obrněné techniky je ovšem podobná i na Ukrajině. Kyjev pociťuje stále větší nedostatek komponentů, montážních celků a náhradních dílů pro těžkou techniku. Velká část opravárenských závodů byla zcela zničena již v prvních týdnech války s Ruskem. Ukrajina byla nucena pro opravy obrněné techniky hledat partnerství mezi sousedními zeměmi, členskými státy EU a NATO a podařilo se jí tuto pomoc od velké části z nich získat, včetně významné pomoci od České republiky a společností českého obranného průmyslu.

Zdroj: Bulgarian Military; Ukinform

Tagy článku