Oliver Mittelsdorf - viceprezident Rheinmetall AG o BVP Lynx (Future Forces Forum)

Oliver Mittelsdorf - viceprezident Rheinmetall AG o BVP Lynx (Future Forces Forum)
26 / 10 / 2018, 11:00

Na Future Forces Foru poskytl Security Magazínu rozhovor také pan Oliver Mittelsdorf, viceprezident německé zbrojovky Rheinmetall. Představení bojového vozidla pěchoty Lynx na Dnech NATO označil za úspěšné, ocenil spolupráci s Vojenským technickým ústavem, a BVP Lynx, s jehož označil za vozidlo pro armádu 21. století kombinující moderní technologie a komponenty, a jež bude podle jeho názoru nasazováno alespoň čtyřicet let.

  • Mám tu v našem stánku Olivera Mittelsdorfa z Rheinmetallu, dobrý den, Olivere.

Dobrý den.

  • Jak hodnotíte svou účast na Dnech NATO, kde jste představili svůj nový LYNX?

Byla to pro nás velmi dobrá příležitost. Měli jsme hodně štěstí ve všech směrech. Protože jsme přepravovali vozidlo letecky z Austrálie, a takový transport je, jak si můžete představit, velmi velmi složitý. I vám se určitě stalo, že měl váš let zpoždění. Když letíte sama, je to nepříjemné, ale když vezete čtyřicetitunové vozidlo je o něco problematičtější. Čili měli jsme štěstí, počasí bylo výborné, systémy fungovaly, lidem se to líbilo, a mohu tedy říci, že Dny NATO byly velkým úspěchem.

Psali jsme: Bojové vozidlo Lynx od Rheinmetallu přistálo po rekordním cestování v Ostravě. O víkendu se představí na NATO Days

  • Lynx právě prošel zkouškami Vojenského technického ústavu ve Vyškově, jaký z toho máte pocit?

Velmi dobrý. Využili jsme toho, že jsme měli vozidlo zde v České republice, dali jsme ho na podval, odvezli do Vyškova, a nechali provést některé rychlé testy, protože si chceme být jistí, že jsou vozidla dobře vyrobena, v dobrém stavu, a vlastně jsme také testy vyzkoušeli schopnosti Vyškova. Zamýšlíme totiž provádět více ověřování a prověřování vozidel zde v České republice. Zařízení jsou tady na to dobrá, a podpora je senzační.

  • S Vojenským technickým ústavem jste zahájili spolupráci, správně?

Ano, přesně tak, jak jsem řekl, podpora od nich je senzační. Jsou tam odborníci, lidé, kteří opravdu vědí a mají schopnosti toto provádět. A myslím, že to je pro nás skutečně důležité. Abychom získali více či méně objektivní představu o tom, co děláme. Kdybychom tyhle testy dělali sami, výsledky by asi byly víceméně stejné, ale z mého úhlu pohledu se cítím mnohem lépe, mám-li neutrální stranu, která testy provádí. A řekne: ano, děláte to dobře, anebo možná: tady máte řekněme nějakou dílčí součást, kterou můžete udělat ještě lépe. Takže výsledky jsou pro nás o mnoho hodnotnější.

  • A co průmyslová spolupráce v České republice? Je na ni Rheinmetall připravený?

Rozhodně ano. Momentálně zažíváme, co to znamená zprovoznit kompletní továrnu v Austrálii, v Queenslandu v Austrálii. Pracujeme na industrializaci v Polsku v souvislosti s modernizací Leopardu 2, a to probáhá velmi dobře. Čili myslím, že ano, jsme připraveni. A zejména jsme připraveni na Českou republiku, protože jsme ve stále užším vztahu s místními firmami, jak státními tak soukromými. Takže jakmile bude tendr vyhlášen, chceme být a budeme připraveni zahájit hlubší diskuse s místními firmami, a vytvořit v této zemi větší přidanou hodnotu.

  • Zmínil jste tendr, největší tendr, který proběhne příští rok. Jaký je to pocit být nováčkem mezi všemi vašimi konkurenty? Myslím, pokud jde o armádní vozidla v této zemi?

Vyvíjí to na nás určitý tlak. Víme, že soutěžíme se skutečně vyspělými a dobrými systémy. Nakonec to ale považuji za určitou výhodu, protože my nabízíme vozidlo zcela nově vyvinuté pro armádu 21. století. A tedy nespoléháme se na - nechci říci že všichni ano - ale ne zcela moderní techniku. Umíme podporovat nejmodernější technologie, nejmodernější komponenty, umíme je velmi chytře kombinovat, a díky tomu budeme mít bojové vozidlo pěchoty pro 21. století. A myslím, že toto je to, co by moderní armáda měla hledat. Protože tato vozidla budou nasazována po dalších čtyřicet let, říkám s opatrností. Měli bychom tedy začít s něčím moderním, protože chceme, aby to vydrželo velmi dlouhou dobu.

Psali jsme: Bojové vozidlo LYNX od firmy Rheinmetall – víceúčelová, silná „kočkovitá šelma“ pro české ozbrojené síly

  • Chápu. Máte určitě pravdu. Jsme na Future Forces Foru. Co se vám na této výstavě nejvíce líbí?

Je velmi bohatá. Je to velmi profesionální akce, líbí se mi, že je tu tolik lidí z České republiky, ale také zahraniční partneři. Měli jsme příležitost s mnoha hovořit, potkat hodně nových lidí, i lidí, které již známe, prohloubit naše diskuse. Takže je to velmi efektivní akce. A je tu jediný malinkatý problém: probíhá v Praze, a tady je tolik věcí, co můžete dělat, na čem se dá pracovat, že jsem dosud neměl příležitost si Prahu užít, a to je jediná věc, která mě na akci mrzí.

  • Já doufám, že nějaký čas užít si Prahu najdete, děkuji vám za rozhovor, a samozřejmě vám přeji hodně štěstí v tendru, a při nalézání partnerů pro Rheinmetall tady v České republice.

Díky, Veroniko, bylo mi potěšením.

  • Mně také.

Tagy článku