Omnipol získal zakázku za 1,5 mld., přesto končí důležitý člen představenstva

Omnipol získal zakázku za 1,5 mld., přesto končí důležitý člen představenstva
13 / 02 / 2020, 09:00

Zatímco v jiných firmách se při zisku lukrativní zakázky plácají manažeři po ramenou, otevírají šampaňské a rozdávají si milionové prémie, jinak je tomu ve zbrojařské společnosti Omnipol. Z Jejího představenstva překvapivě odešel Ing. Milan Jurek, muž, který se dá považovat za jeden ze základních kamenů koncernu.

Přesné důvody odchodu Jurka firma nesdělila. Ředitelka marketingu a komunikace Omnipolu Marika Přinosilová pouze potvrdila, že se tak stalo k 28. 1. tohoto roku. „Rozhodně vylučujeme, že by toto rozhodnutí bylo v souvislosti s jakoukoli konkrétní zakázkou. Odchod pana Jurka ze společnosti Omnipol proběhl po vzájemné dohodě a v přátelské atmosféře,“ uvedla pro ekonomickýdenik.cz Přinosilová.

Spekulacím ohledně skutečného důvodu Jurkova odchodu se pod tíhou událostí posledního měsíce ubránit nelze. Na začátku ledna podepsal se společností ERA smlouvu na dodávku pasivních sledovacích systémů za 1,5 mld. ve středu odvolaný náměstek pro vyzbrojování Ministerstva obrany Filip Říha. Zakázku původně schválila vláda ve výši cca 660 milionů bez DPH a na dvojnásobné navýšení ceny upozornila jako první náměstkyně ministerstva financí Lenka Dupáková. Pardubická ERA je součástí holdingu Omnipol a byla s Jurkem propojena i personálně. Předsedou představenstva společnosti ERA byl právě viceprezident Omnipolu pro obchod Milan Jurek. 

Devětačtyřicetiletý Jurek pracoval ve společnosti Omnipol od roku 1992, nastoupil po dokončení studií na VŠE Praha. V roce 2002 se stal zástupcem ředitele obchodní skupiny a byl odpovědný za vývoz vojenského materiálu do zahraničí. Od roku 2004 byl členem představenstva Omnipolu. 

Kritika Babiše, poslanců i výboru

Postup při zadávání této zakázky vyvolal řadu nevole. Poslanci hnutí ANO v úterý otevřeně kritizovali ministra Metnara a žádali personální změny. Na posledním zasedání Výboru pro obranu minulou středu si člen Podvýboru pro akvizice Karel Krejza (ODS) stěžoval, že se na jednání podvýboru nedostal výše zmiňovaný nákup pasivních radiolokátorů, a to na úkor podstatně levnějších akvizic. Ještě ostřejší kritiku vyjádřil na stejné, zasedání výboru poslanec ANO, bývalý voják, Pavel Růžička, který se nespokojil s Říhovým vysvětlením kauzy. „Pane náměstku, mě jste osobně nepřesvědčil, je jednoduché takovýmto způsobem smýt ze sebe vinu a říci, my jsme to udělali parádně, jen vy jste to v těch kolonkách nenašli. Potíž je v tom, že nevím, kdy lžete a kdy nelžete,“ poznamenal poslanec a doplnil, že je pro vládního poslance těžké hájit vlastní ministerstvo a rozpočet. „Víte, co je nejhorší? To, že opoziční poslanci mají pravdu – kdybyste byli seriózní, tak byste nám o té zakázce řekli,“ uvedl Růžička. 

Nejsilněji se kauze ovšem vyjádřil premiér Babiš na svém facebookovém profilu „Samozřejmě jsem řval celý týden, když jsem četl, co píšou v médiích, a ptal jsem se, co to tam má ministr Metnar za pitomce, když jsou schopni dát pro info vládě neaktuální cenu a o té správné se neobtěžují vládu informovat a dozvídám se ji z médií?,“ napsal předseda vlády Babiš na svůj Facebook. Kritici mimo jiné poukazovali na to, že je cena pro „domácí“ armádu až 3 x vyšší, než pro Agenturu NATO,“ uvedl Babiš.

Tagy článku