Popisek: Ilustrační obrázek
Společnost Omnipol bojuje proti přijetí Security magazínu do oborového sdružení Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP). Zhruba před dvěma týdny byl rozeslán členům asociace hromadný email od zástupce Omnipolu Joseza Pigy, ve kterém vyjadřuje nesouhlas se vstupem vydavatelství do AOBP a nabádá k nesouhlasu i ostatní členy.
O tomto zdánlivě drobném a interním kroku však vyšel obsáhlý článek v Lidových novinách, který ho zasazuje do údajného boje mezi zbrojními skupinami v ČR. Článek se také zmiňuje o tom, že společnost Omnipol si jako mediálního poradce najala agenturu C&B, která byla dříve spojována s vylepšováním obranu Číny v médiích.
Redakce Security magazínu se důrazně ohrazuje proti vyjádřením společnosti Omnipol v Lidových novinách, že články na www.securitymagazin.cz cíleně poškozují jméno této společnosti.
Nařčení o neobjektivnosti odmítáme a prohlašujeme, že se nenecháme zastrašovat mediálními útoky a dál budeme psát o kauzách z armádního prostředí. Za svojí prací si stojíme a jsme ochotni si jí kdykoli obhájit. Vyjádření společnosti Omnipol nestojí na žádné věcné kritice. Odkazuje se pouze na slova jako „kampaň“, co je dnes klasická klička v momentě, kdy nelze doložit žádná fakta. Ostatně samotný článek v Lidových novinách zmiňuje, že společnosti Omnipol si najala na tuto komunikaci PR agenturu.
Nepíšeme zdaleka jen o zakázkách, kterých se účastní společnost Omnipol. Publikovali jsme články o větším počtu armádních kauz. Velmi často píšeme o armádních kauzách jako první a ostatní média naše informace přebírají. Naší silnou stránkou je, že kauzy řešíme jako jediní v české prostředí skutečně do hloubky. Asi proto společnost Omnipol atakuje právě nás.
Nutno podotknout, že právě společnost Omnipol byla v poslední době zmiňována v souvislosti se třemi problematickými armádními nákupy: radiolokátory Věra NG, systém řízení palby a malé dopravní letadlo. O těchto kauzách vycházely články nejen na Security magazínu, ale i na dalších zpravodajských webech, na veřejnoprávních i soukromých televizích. Četnost našich článků zcela odpovídá tomu, jak závažné informace se v kauzách těchto nákupů napříč českým veřejným prostorem objevily.
Proto, aby si i čtenář mohl učinit objektivní úsudek, pro úplnost níže uvádíme hlavní armádní kauzy, o kterých jsme od podzimu 2019 psali a jaký je jejich aktuální stav. Znovu podotýkáme, že zdaleka nejde jen o zakázky, kterých se účastní Omnipol:
Nákup radiolokátorů VERA NG – nákup byl proveden mimo klasické výběrové řízení, cena byla přitom přibližně 3x vyšší než částka, za kterou za obdobný systém zaplatilo NATO. Kvůli kauze byl odvolán ředitel sekce vyzbrojování Tomáš Dvořáček a náměstek ministra obrany Filip Říha. Nákup opakovaně kritizovali poslanci Výboru pro obranu. Dnes je nákup prošetřován Vojenskou policií.
Systém řízení palby – zadávací dokumentace byla napsána výrazně ve prospěch konkrétního dodavatele, kterého zastupuje v ČR firma Omnipol. Zakázka neměla proběhnout klasickým výběrovým řízení. Aktuálně byla zadávací specifikace systému řízení palby vrácena zpět armádě k přepracování.
Malé dopravní letadlo – výběrové řízení vyhrála společnost Omnipol. Ministerstvo obrany ale zakázku zrušilo. Společnost Omnipol nabízené letadlo neměla k dispozici.
Vozidlo Perun – vozidlo Perun od společnosti SVOZ neprošlo vojenskými testy. Nesplňovalo ani technické parametry jako rychlost, váha či stoupavost. Kauzu nyní řeší soud.
Modernizace tanků T-72 – cena za modernizaci se oproti původním plánům zdvojnásobila. Ministr obrany slíbit překontrolovat zakázku. Nyní ministerstvo obrany vyjednává o nových parametrech zakázky.
Bojové vozidlo pěchoty – ministerstvo obrany fakticky vyřadilo jednoho z účastníků tendru na základě zásadní změny požadavků (původně preferovaná bezosádková věž, poté změna na požadavek osádkové věže). Vyřazený účastník přitom vycházel v úvodních testech jako nejlepší. Tendr nabral již více než rok zpoždění a opakovaně se diskutuje o jeho zrušení.
Redakce Security magazínu vydává články, které obsahují důkladně ověřené informace. Za poslední rok se k našim článkům ohradilo pouze dvakrát Ministerstvo obrany. Nikdy přitom nešlo o podstatu věci, ale pouze o nepřesnosti vyplývající z interní terminologie a postupů Ministerstva obrany, které nejsou zcela jednotně používané.
Pokud společnost Omnipol zablokuje náš vstup do AOBP, rozhodně nás to nezastaví. Security magazín jako největší české médium v oblasti defence a security bude dál svým čtenářům přinášet pravdivé informace z armádního prostředí. Díky naší práci byla zrušena celá řada nesmyslných nebo předražených projektů. Je zřejmé, že nás některé struktury nemají rády a kampaň proti nám bude pokračovat. My si však stojíme za svou prací a považujeme ji za společensky vysoce potřebnou.