foto: GoodFon / Public domain/T-72B3
Časosběrné satelitní video vojenské základny v Omsku jasně ukazuje zcela zásadní redukci vojenské techniky a to v lokaci, která je pod správou zcela ojedinělého institutu Ruské federace.
O stále se snižující schopnosti Kremlu nahrazovat ztráty z války na Ukrajině se toho v poslední době napsalo mnoho. UNITED24 Media aktuálně přinesly komentář k videu na Youtube, které se týká vojenské základny v ruském Omsku. Základna podle WPtech slouží jako prováděcí záležitost pro Institut techniky obrněných vozidel v Omsku, který je jedinou univerzitou tohoto druhu v Ruské federaci. Škola zcela výlučně školí inženýry v údržbě, opravách a modernizaci vojenských vozidel. Video jasně ukazuje, že základna se prakticky úplně vyprázdnila a je velkým otazníkem, na čem se vlastně budoucí inženýři z Omsku cvičí. Stažení tamní techniky v zásadě jen dokazuje, v jak kritické situaci už se Kreml nachází.
Kdysi ozbrojený Omsk
Vojenská základna v Omsku byla v roce 2021 vybavena 120 hlavními bojovými tanky (MBT), 89 obrněnými transportéry (APC), 41 bojovými vozidly pěchoty (IFV) a 54 protitankovými kanóny MT-12 Rapira. Je dost nízká pravděpodobnost, že by se studenti v Omsku v roce 2021 cvičili na starých T-55 nebo T-62. V té době Kreml určitě v žádném případě nepočítal s tím, že je bude nucen nasadit na Ukrajině. Takže k dispozici musely být minimálně T-72 a jejich modernizace T-72B3. Totéž se týká T-80 a T-80BVM nebo T-90 a T-90M. U IFV je to mnohem snazší. Muselo se jednat o BMP-2 a BMP-3. Co se týče APC, pak jednoznačně BTR-80 a třeba MT-LB.

Jenže aktuálně se na základně nachází jen ženijní vozidla jako BAT-2 nebo nákladní automobily. Omsk perfektně konvenuje s tím, co je stále zřetelnější. Kreml nemá techniku. Před válkou se odhadoval celkový počet ruských MBT na číslo kolem 14 000, jenže do toho byly započteny i stroje ležící dlouhá léta v centrálních skladech. Neexistovaly přesné údaje o počtu modernizovaných T-72B3M, T-80BVM a T-90M. Číslo zřejmě nepřesahovalo 2 000 kusů. Drtivá většina z těchto MBT již neexistuje. Kreml aktuálně zřejmě zvládá vyrobit maximálně 40 T-90M ročně a maximálně 100 T-72B3M. Oba stroje jsou hloubkovou modernizací T-72 a ty už v použitelném stavu na skladech nejsou.
Velké problémy Ruska s MBT
Vzhledem k tomu, že se ruské modernizované MBT v poslední době na frontě téměř nevyskytovaly, je možné, že Kreml to málo, co Uralvagonzavod zvládne, nechával v týlu a připravoval na novou ofenzivu, která se zřejmě aktuálně rozbíhá. Další pokus Putina, jak Ukrajinu definitivně zlomit. Jenže satelitní snímky z Omsku nejsou pochopitelně jediné. Týkají se všech deseti největších centrálních skladů techniky v Ruské federaci. Na místě už prakticky zůstaly jen zcela nepoužitelné prorezlé a kanibalizované vraky. Vzhledem k nízké produkci zcela nových MBT se již dost dlouhou dobu nabízí otázka reálné sériové výroby tanků v Rusku.

Satelity vidí téměř vše
Nejde jen o to, Kreml nemá vysokonapěťové elektrické systémy, ohřívače paliva pro dieselové motory, kuličková ložiska a prvky termovizních infračervených pozorovacích systémů. Zásadním způsobem zaostává v digitalizaci a moderních elektronických systémech. Evropa možná zaspala, ale obnovuje produkci technologicky neporovnatelně vyspělejších zbraní než Rusko. Systémy povědomí na bojišti, které budou brzy na západě samozřejmostí, nesrovnatelně lepší zaměřovací systémy, kvalita veškerých efektorů a komplexní online propojení na frontě, o tom si Rusko může nechat jen zdát.
Jen za loňský rok se odhaduje, že Kreml přišel o 3 000 MBT a 9 000 obrněných vozidel. Rusko vůbec není schopno takto velké ztráty nahrazovat. Omsk je teď jen špičkou ledovce. Satelity odhalují všude krizi ruské armády. Automaticky se naskýtá otázka, co bude mírové rozhovory odmítající Putin dělat, když selže i nadcházející ofenziva. Zisky jsou malé a nemohou vykompenzovat obrovské ztráty Rusů a fakt, že se konvenční velmoc ukázala velmi slabá.
Tagy