Opatrné západní státy zvažují dodávky tanků na Ukrajinu. První by mohly přijít britské Challengery 2

Opatrné západní státy zvažují dodávky tanků na Ukrajinu. První by mohly přijít britské Challengery 2
Autor fotografie: foto: Cpl Si Longworth RLC (Phot)/MOD, OGL v1.0|Popisek: Challenger 2 při cvičných střelbách
11 / 01 / 2023, 13:00

Spojené království zvažuje, že by Ukrajině dodalo hlavní bojové tanky Challenger 2. Konečné rozhodnutí zatím nepadlo, ale Ukrajina doufá, že pokud bude Spojené království souhlasit, Německo by mohlo následovat jejího příkladu a poskytnout také tanky Leopard 2. O dodávce Leopardů 2 uvažuje také Finsko a Polsko. Ve Spojených státech je vedena diskuse o poskytnutí tanků M1 Abrams. Největšími dodavateli tanků bojující Ukrajině jsou v současné době Polsko a Česká republika (s významným finančním přispěním Spojených států a Nizozemska).

Podle aktuální zprávy Sky News by Spojené království mohlo na Ukrajinu poslat asi 10 tanků Challenger 2, což je jen malá část z 300 tanků, v jejichž získání Ukrajina, která potřebuje významné posílení obrněných sil a doplnění utrpěných ztrát, doufá.

Minulý týden Německo a Spojené státy ve společném prohlášení oznámily, že v rámci zásadní změny politiky poskytnou Ukrajině bojová obrněná vozidla Marder a M2 Bradley. Současně Francie Ukrajině poskytla obrněná průzkumná vozidla AMX-10RC. Pozdější zprávy pak zmiňují také dodávku amerických kolových obrněných vozidel Stryker.

Pokud jde o britské tanky Challenger, v březnu 2021 oznámila britská armáda plány na modernizaci 148 z 227 vozidel Challenger 2 s cílem prodloužit jejich životnost nejméně do roku 2035; tyto modernizované modely budou známy jako Challenger 3. Neplánuje se modernizace všech strojů Challenger 2; ty, které nebudou modernizovány, budou vyřazeny nebo případně prodány/darovány.

Britské tanky v tomto ohledu trpí určitou nevýhodou danou relativně nízkým počtem vyrobených kusů a nízkým počtem uživatelů, kterými je kromě Velké Británie jen Omán. S tím jsou přirozeně spojeny problémy spočívající v horší dostupnosti náhradních dílů, logistiky údržby jako takové. A specificky v případě Challengeru 2 je na stole také otázka munice, protože jeho kanón L30A1 ráže 120 mm má drážkovaný vývrt hlavně a nesdílí stejný druh munice s jinými západními tanky jako jsou Leopard 2 nebo Abrams, které jsou vyzbrojeny zbraní stejné ráže, ale s hladkým vývrtem hlavně.

Přesto jde pro Ukrajinu o atraktivní možnost jak z vojenského, tak především politického hlediska – pokud by Spojené království jako první dodalo byť nízký počet moderních hlavních bitevních tanků (MBT), mohlo by jít o argument pro ostatní západní země, které s podobnými dodávkami zatím váhají. Vycvičení osádek a efektivní nasazení moderní těžké techniky nejsou snadné úkoly, a služba těchto britských tanků není na Ukrajině dlouhodobě perspektivní. Současně se však Ukrajina již bezmála rok brání agresi početně silnějšího útočníka a ve své situaci potřebuje doslova jakoukoli techniku, kterou může v reálném čase nasadit.

Challenger 2 je silně pancéřovaný a vybavený 120mm kanónem, který je schopen střílet různými náboji, včetně protipancéřových a tříštivých. Jednou z klíčových vlastností Challengeru 2 je jeho vyspělý pancíř, který poskytuje vysokou úroveň ochrany proti řadě hrozeb včetně střel s kinetickou a chemickou energií. Challenger 2 byl používán britskou armádou v několika konfliktech, včetně Iráku, kde se proti tankům sovětské konstrukční školy plně osvědčil. Má pověst spolehlivého a výkonného vozidla, které bylo široce oceňováno pro svou schopnost odolávat nárokům moderních válečných operací.

Zdroj: Sky News; ukdefencejournal.org.uk

Tagy článku

-->