Operace pod falešnou vlajkou – chystá Rusko provokaci?

Operace pod falešnou vlajkou – chystá Rusko provokaci?
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Ilustrační obrázek
17 / 02 / 2022, 14:00

Vysoký ukrajinský vládní zdroj uvedl, že ostřelování z povstaleckého území na východě země není „typické“ a „vypadá jako provokace“, píše agentura Reuters.

Dnes dopoledne Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která už roky monitoruje konflikt na Donbasu, ohlásila „vícenásobné ostřelování“ na východní Ukrajině.

Ukrajinští představitelé zveřejnili snímky školky, která byla podle nich poškozena ostřelováním, zatímco Kreml obvinil Ukrajinu, že střílela jako první.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že aliance je znepokojena tím, že se Rusko „snaží připravit záminku pro ozbrojený útok proti Ukrajině“. Wall Street Journal se ho zeptal na komentáře Kremlu, které obviňují Kyjev z ostřelování Donbasu.

Stoltenberg řekl: „Jsme znepokojeni tím, že se Rusko snaží připravit záminku pro ozbrojený útok proti Ukrajině. Stále není jasno, není jistota ohledně ruských záměrů.

Rusko podle něj shromáždilo největší sílu, jakou jsme u nich za poslední desetiletí viděli.

Začátkem tohoto týdne Stoltenberg oznámil, že NATO zvažuje rozmístění nových bojových skupin ve východní a střední Evropě, čímž se rozšíří síly již rozmístěné v pobaltských státech a Polsku.

Zdroj: The Guardian, Wall Street Journal, Twitter

Tagy článku