Opěvovaný S-400 Triumf prázdnou nádobou. Proti ATACMS neochrání Sevastopol ani Krym

Opěvovaný S-400 Triumf prázdnou nádobou. Proti ATACMS neochrání Sevastopol ani Krym
Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: S-400
26 / 05 / 2024, 06:00

Rusové dělali dlouhá léta systému protivzdušné obrany S-400 velice dobrý marketing. Ten byl tak úspěšný, že se je rozhodlo koupit Turecko. Bojiště na Ukrajině ovšem ukazuje skutečné schopnosti této PVO.

Krymský Sevastopol je chráněn právě systémy S-400. Ty ovšem v neděli 19. 5. 2024 nedokázaly ubránit další ruskou válečnou loď. Tentokrát se jednalo o ruskou raketovou korvetu Ciklon třídy Karakurt. Nutno podotknout, že Rusové označují jako korvety lodě, které by všude jinde byly klasifikovány jako hlídkové nebo raketové čluny. Výtlak Ciklonu je pouhých 800 tun. Jednalo se tak o poměrně moderní loď, která byla spuštěna na vodu v roce 2020 a do služby v Černomořské flotile vstoupila teprve minulý rok. Satelitní snímky již nyní potvrdily, že korveta leží na mořském dně. 

 

S-400 versus obrana Krymu a Sevastopolu

 

Od začátku války potopili Ukrajinci patnáct z celkových třiceti lodí ruské flotily a dalších několik silně poškodili. Kyjev v rámci těchto úderů použil čtyři typy raket: protilodní Neptuny vlastní výroby; britské Storm Shadow; britsko-francouzské SCALP-EG,  které poškodily sesterskou loď Ciklonu Askold v listopadu 2023; a nyní zcela zjevně také ATACMS. Podle Forbesu použili Ukrajinci střely M48 nebo M57. Typ M48 je přímo protilodní střelou s vysoce průbojnou tříštivou hlavicí WDU-18/B. M57 jsou velmi schopnými střelami ATACMS s dostřelem 300 km. Obě střely se tak vyznačují mimořádnou přesností a schopností zasáhnout cíl s možnou odchylkou devět metrů.

S-400

Sevastopol je od fronty vzdálený přes 200 kilometrů a otázkou proto zůstává, k čemu byl S-400 umístěn práve zdeJestliže jsou Ukrajinci schopni takovým způsobem zasahovat lodi v sevastopolském přístavu, ztrácí základna pro Rusy jakýkoli smysl, protože nejsou sto lodě ubránit před vzdušnými údery. Problémů systému S-400 je ovšem mnohem víc. Webový portál Business Insider píše ve svém článku, že systém je považován za jeden z nejpokročilejších kompletů  PVO na světě. Potíž je ovšem v tom, že jich bylo již několik zničeno i staršími západními raketami. Fredrik Mertens, analytik Haagského centra pro strategická studia, řekl, že neschopnost Rusů ničit ukrajinské střely v tak jasné míře naznačuje jen jedno možné vysvětlení. Představují pro ně totiž skutečný problém. 

S-400 Triumf je v kódu NATO označován jako SA-21 Growler. Kromě obrany proti raketám a letadlům nepřítele by měl být schopen střelby země země. Navíc měl být ekvivalentem amerického systému Patriot. Účinný dostřel s raketami 40N6 činí 400 kilometrů. Dosah radaru je 600 kilometrů. Zvládne ovšem zasáhnout cíl i ve vzdálenosti pouhých 3 000 metrů a operuje do výšky 0,1 až 27 kilometrů. Schopnost reakce činí 3 minuty a jeho radar dokáže sledovat až 36 cílů najednou.

 

Potíže S-400

 

Je ovšem zcela zjevné, že na některé západní rakety S-400 nedokáže reagovat včas a zachytí je zřejmě velmi pozdě. V září 2022 zničili Ukrajinci na Krymu dva tyto systémy. Jeden z útoků byl proveden upraveným ukrajinským Neptunem. Moskva měla před válkou na poloostrově pět Triumfů. Fatální ovšem je, že to Kreml přinutilo přesunout S-400 na Krym z Kaliningradu, tedy asi nejchráněnějšího místa Ruské federace. Ukrajinská rozvědka navíc uvedla, že díky útokům bezpilotních letounů byly poškozeny další čtyři systémy. Britské ministerstvo obrany v listopadu informovalo, že byly zničeny nejméně čtyři S-400. Teď v květnu měly ATACMS na svědomí další komplet. 

Lze proto konstatovat, že Triumf má problém zachytávat balistické střely. Je šokující, že při dosahu radaru 600 kilometrů nedokáže ATACMS a další rakety zřejmě vůbec zaměřit. Nutno podotknout, že balistická střela má ve třetí fázi letu, tedy při dopadu, již takovou rychlost, že tříminutový interval mezi zaměřením a fyzickou reakcí systému je zřejmě nedostatečný. S-400 proto nejenže nedokáže ochránit svěřený prostor, ale navíc neubrání ani sám sebe. Americké Patrioty jsou vysoce úspěšné a prověřené a S-400 jako ekvivalent vůči nim dost pokulhává. Pro Kreml se tak jedná o dost velký problém a je jen otázkou domněnek zda jej nastupující S-500 dokáže vyřešit.


 

Tagy článku