Opozice souhlasí s MPO. Je třeba vyjednat větší podíl českého průmyslu na zakázce na BVP

Opozice souhlasí s MPO. Je třeba vyjednat větší podíl českého průmyslu na zakázce na BVP
Autor fotografie: Rheinmetall|Popisek: BVP LYNX KF41
27 / 04 / 2021, 10:00

Zatímco se ode dneška rozběhne ve Vyškově více než měsíční testování funkčních vzorků pásových BVP, které bylo několikrát s nepříliš přesvědčivým odkazem na vládní protiepidemická opatření odloženo, a které skončí na začátku června, v rámci připomínkového řízení přichází ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček s požadavkem, aby bylo zapojení českého obranného průmyslu do této významné zakázky více než požadovaných alespoň 40 %, resp. ideálně aby se vozidla v České republice vyráběla. A to podle vzoru, který přijalo v loňském roce Maďarsko, kde se rozběhne výroba BVP LYNX KF41 od německé zbrojovky Rheinmetall. Zeptali jsme se poslanců sněmovního Výboru pro obranu, jak tento požadavek hodnotí.

Všichni, kteří odpověděli, že shodují na potřebě co největšího zapojení firem českého obranného průmyslu do zakázky, a v tomto smyslu vyznění připomínky MPO podporují. Předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS) pro Security Magazín uvedla: "Co možná největší zapojení českého obranného průmyslu by mělo být prioritou ministerstva obrany při jakékoliv akvizici pro naši armádu, obzvláště u té největší v naší novodobé historii. Pokud je tato výše zapojení, kterou uvádí MPO, reálná, mělo by o ní ministerstvo obrany rozhodně usilovat. Ve středu 28. 4. 2021 bude jednat výbor pro obranu a jako jeden z bodu jednání jsou aktuální informace o zakázce na pásová bojová vozidla pěchoty. Můžete se spolehnout, že tato otázka bude mj. na jednání vznesena, když ne od kolegů, tak ode mě."

A za klíčové označil zapojení domácího průmyslu za KDU-ČSL a koalici SPOLU také předseda poslaneckého klubu a člen výboru pro obranu Jan Bartošek: "v rámci armádních nákupů jsme připraveni toto téma prosazovat. Uvědomujeme si, že naše armáda je ve fázi modernizace a je více než důležité, aby tento proces nebyl přerušen. Zároveň je ale zásadní, aby ekonomika České republiky byla co nejsilnější, a tím se podařilo snížovat schodek našeho rozpočtu. Zapojení domácího průmyslu tak umožní, aby se část výdajů nevrátila do naší ekonomiky. Nesmíme ale zapomínat, že to není jediný parametr celé zakázky."

Podobně reagoval i místopředseda výboru Radovan Vích (SPD): "Postup maďarské strany v této věci byl měl být příkladem i pro nás. V tomto podporuji stanovisko MPO, protože podpora domácího zbrojního průmyslu by měla být mnohem vyšší, zejména z důvodu dopadu pandemie na naši ekonomiku."

Poslanec Karel Krejza odpověděl: "Už při vypisování tendru mi 40% zapojení českého průmyslu přišlo málo, zvláště pokud některé firmy dopředu deklarovaly, že dokáží kupříkladu i 80% zapojení. Musím se přiznat, že Maďarsku v tomto ohledu závidím, od vyhlášení výběrového řízení po podpis smlouvy uplynul rok. My se tu 4 roky patláme s tendrem, kanibalizujeme stroje, které měly být už dávno v muzeu a dobře vyzbrojený potenciální nepřítel se nám zatím šikuje 1500 km od hranic. Máme šikovné lidi, určitě bychom dokázali ta BVP smontovat od výfuku po kanon. Ve válce ale koneckonců i v této pandemie se ukázala jedna věc. Co je doma, to se počítá."

"Každé procento ofsetu, které bude vyjednáno navíc, je jen a jen dobře. Takže mě to za prvé nepřekvapuje, za druhé bych byl velice rád, kdyby se zakázka ubírala tímto směrem," citovala v této věci již dříve také Česká televize místopředsedu výboru za KSČM Alexandra Černého.

Podle vládního poslance Jana Řehounka jsou hodnotící kritéria již dána a "největší podíl je cena nabídky a také % zapojení českého průmyslu. To je myslím dostatečné řešení pro to, aby maximum možného pocházelo z české provenience." Požadovaný 40% podíl je minimální, a uchazeči jsou motivováni dosáhnout v tomto ohledu co největšího zapojení českých firem.

Mj. také uvedl, že MO právě chystá výzvu pro zájemce na podání finální nabídky. To kromě dalšího znamená, že podpis do řádného termínu sněmovních voleb v říjnu 2021 je prakticky již nyní vyloučený. Prostým součtem minimálních lhůt v březnu představeného, a Výborem pro obranu odmítnutého, harmonogramu finalizace zakázky hovoří jasnou řečí.

Požadavek Ministerstva průmyslu a obchodu na vyšší než požadovaný podíl českého průmyslu na zakázce zní logicky nejen s ohledem na nevlídnou situaci ekonomiky v kontextu epidemie koronaviru a důsledků vládních opatření. Do jisté míry je překvapením, že takto na poslední chvíli přichází možná další významná změna v zadání, na kterou budou muset uchazeči reagovat ve svých nabídkách. To kritizoval místopředseda výboru za Piráty Jan Lipavský s tím, že parametr minimálně 40% zapojení je znám již dlouhou dobu. O připomínce MPO bude rozhodovat vláda. A více se dozvíme na středeční schůzi výboru pro obranu. Mezitím AČR na sociálních sítích začala používat hashtag #RekniKdeTyBevkaJsou.

Tagy článku