Opoziční poslanci: Nákup CV90 bez zasmluvnění ohlášeného českého podílu je selháním ministerstva. Inflační doložka je neobvyklá

Opoziční poslanci: Nákup CV90 bez zasmluvnění ohlášeného českého podílu je selháním ministerstva. Inflační doložka je neobvyklá
Autor fotografie: PSP, BAE Systems; koláž redakce|Popisek: Radovn Vích, Josef Bělica
02 / 06 / 2023, 14:00

Opoziční poslanci Josef Bělica (ANO) a Radovan Vích (SPD) odpovídají na otázky Security Magazínu na téma nedávno podepsané smlouvy na 246 pásových BVP CV90 od společnosti BAE Systems-Hägglunds. Za selhání považují nedostatečně dojednaný český podíl na zakázce, absenci servisní smlouvy a pozastavují se také nad dojednanou inflační doložkou, díky níž zřejmě cena zakázky v následujících letech výrazně naroste a překročí původně ohlášenou mez 52, resp. 60 miliard korun. Ministerstvu obrany vyčítají špatné informování a komunikaci: "My už jsme si vlastně zvykli na to, že se s námi nekomunikuje," říká Josef Bělica.

Dosud ne všechny firmy českého obranného průmyslu, s jejichž zapojením do zakázky se počítá, mají s výrobcem podepsanou příslušnou smlouvu, kterou disponuje jen pět tzv. klíčových dodavatelů. Ostatní by měli své smlouvy získat do konce roku. Nemělo MO trvat na zasmluvnění celého českého podílu před podpisem smlouvy?

  • Josef Bělica: Vnímám to jako zásadní problém, protože to muže zhoršit vyjednávací pozici  českých firem při jednáních. Ministerstvo dnes podle mého názoru není schopno garantovat jaká výše zapojení českého průmyslu bude. To je u takto velké zakázky prostě problém.
  • Radovan Vích: Zcela určitě.

Podobně dosud nebyla podepsána servisní smlouva na vozidla. V tomto případě se dokonce může podle informace prezidenta BAE Systems-Hägglunds Gustafssona-Raska jednat o proces, který vyvrcholí až v roce 2025. Nevystavilo se MO tímto postupem, který v minulosti kritizoval NKÚ, riziku nevýhodné jednací pozice?

  • Josef Bělica: Toto vnímám jak selhání, protože podepsat smlouvu o koupi BVP, bez podepsané servisní smlouvy je podle mne absurdní. To vlastně znamená, že my nevíme kolik nás bude provoz těch BVP stát, protože jednoduše nevíme kolik bude stát servis.
  • Radovan Vích:  Ano, ale hlavně servisní smlouva, jako oddělená smlouva od nákupu, může v konečném důsledku celou tuto akvizici vystřelit cenově do závratné výše!

Závazek ČR vůči NATO zněl do 1. ledna 2026 postavit brigádní úkolové uskupení těžkého typu s moderní výzbrojí. Dodávky vozidel CV90 mají probíhat v letech 2026-2030. Nepoškodí Českou republiku v rámci Aliance, že svému závazku nedokážeme dostát?

  • Josef Bělica: Nemyslím si, že to bude v alianci znamenat nějaký velký problém.
  • Radovan Vích:  Je potřeba, aby vláda, resp. ministryně obrany, předstoupila před novináře a řekla, že těžká brigáda do roku 2026 přezbrojena a vybudována nebude, a tím pádem nedodržuje ČR své závazky ve formě Capability Targets NATO.

Ve smlouvě na nákup CV90 je také inflační doložka. Garantovaná cena tedy de facto neplatí, a bude zcela určitě významně navýšena. Inflační doložky jsou obvyklé u rámcových smluv; nebylo by vůči veřejnosti férovější vyjednat reálnou cenu, ale nepřistupovat na inflační doložku?

  • Josef Bělica: Úplně tomu nerozumím. Opět to vnímám jako selhání, protože kupovat BVP a podepsat na ně smlouvu a vlastně nevědět, kolik bude finální cena mi přijde absurdní.
  • Radovan Vích:  Inflační doložka je další neobvyklý prvek v rámci smlouvy, který vzbuzuje spousty dotazníků. Zcela určitě to bude významná částka, která opět bude mít vliv na celkovou výši této akvizice, která je již tak druhá největší státní zakázkou po JE TE.

Nepovažujete za nevhodné, že smlouva týkající se dosud nejvýznamnější zbrojní zakázky v historii samostatné ČR nebyla podepsána až poté, kdy by ji projednal výbor pro obranu?

  • Josef Bělica: My už jsme si vlastně zvykli na to, že se s námi nekomunikuje. Respektive informace, které dostáváme jsme si již přečetli v médiích. Já to jako problém prostě vnímám. Odpověď je vždy stejná, mají 108 ve sněmovně! Ale je to smutné, to je pravda.
  • Radovan Vích:  To je na tom to, co kritizuji nejvíce. Informovanost a komunikace prostě chybí. Jedná se o aroganci moci ze strany Ministerstva obrany. Ministerstvo obrany provádí kabinetní politiku a poslance informuje formou SMS, že to vláda ten den projedná a následně zašlou na výbor vyhrazený dokument k prostudování. Zcela se tak vytrácí kontrolní funkce Výboru pro obranu vůcí vládě.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.