Opoziční strany ve shodě: Akvizice děl CAESAR a protiletadlového systému SPYDER by měly být podepsány do voleb

Opoziční strany ve shodě: Akvizice děl CAESAR a protiletadlového systému SPYDER by měly být podepsány do voleb
Autor fotografie: Nexter|Popisek: Samohybné dělo CAESAR
02 / 09 / 2021, 11:00

Zeptali jsme se předsedkyně Výboru pro obranu Jany Černochové (ODS) a poslance Jana Bartoška (KDU-ČSL) zda podporují co nejdřívější možný podpis smlouvy o akvizici samohybných děl CAESAR a protiletadlových systémů SPYDER, případně zda by jim vadil podpis těchto smluv ministrem v demisi po volbách (obě zakázky jsou prováděny bez soutěže, děla nakupujeme přímým oslovením výrobce, jímž je francouzská státní společnost NEXTER, a protiletadlový systém pak mezivládní dohodou s Izraelem), nebo zda jej v případě komplikací budou podporovat i v následujícím funkčním období nové vlády po volbách. Svými odpověďmi potvrzují, že současná vláda a ministerstvo obrany měly v klíčových otázkách modernizace armády podporu.

  • Podle informace MO stále existuje naděje podepsat smlouvy o dodání samohybných děl CAESAR a protiletadlových systémů SPYDER do termínu voleb a vyjednávací týmy se snaží jednání ukončit v nejkratším možném čase. Podporujete takové řešení, bude-li možné?

Jana Černochová: Neznám konkrétní stav vyjednávání, plánujeme, že na nadcházejícím a zároveň posledním výboru pro obranu v tomto volebním období, dostaneme detailní informaci o stavu a záměrech. Na posledním výboru nás ministerstvo informovalo, že udělá maximum, aby jednání dokončilo a aby se podepsala smlouva ještě za funkčního období této vlády. Tak jsem zvědava na stav.

Jan Bartošek: V obou případech se jedná o výzbroj, kterou potřebujeme k tomu, abychom vybudovali schopnosti, k nimž jsme se zavázali v rámci obranného plánování NATO (tzv. Cíle výstavby schopností NATO). Potřebujeme je tedy proto, aby ČR mohla dodat svůj podíl vojenských kapacit potřebných pro alianční kolektivní obranu. Konkrétně se v tomto případě jedná o vybudování brigády těžkého typu. Uznáváme tedy potřebnost obou akvizic. Nevyplývají z nějakého svévolného rozhodnutí MO, ale z potřeb obranyschopnosti NATO. Podle aktuálních informací již byla otázka zapojení českého průmyslu do obou projektů vyřešena. Ministerstvo obrany počítá s tím, že k podpisu smluv dojde ještě před volbami.

  • Vnímáte jako rizikové, kdyby měly tyto smlouvy být podepsány ministrem v demisi?

Jana Černochová: Předpokládám, že smlouvy podepíše stále ještě ministr před volbami. Pokud to nestihne, situace by to zřejmě měnilo. Ale o tom se pobavme až budeme mít konkrétní informace od ministerstva o reálném stavu.

Jan Bartošek: Podpisy smluv v co nejdřívějším termínu podporujeme. Mělo k nim dojít už dávno a je skandální, že MO takto zásadní projekty stále protahuje. Tyto průtahy mohou způsobit, že ČR nesplní své spojenecké závazky včas - tedy mít do roku 2026 připravenou brigádu těžkého typu.

  • V případě, že by jednání z nějakého důvodu nemohlo být skončeno před nástupem nové vlády, budete podporovat dokončení obou projektů podle stávajících parametrů i v dalším období?

Jana Černochová: Bude hodně záviset na tom, kdo bude po volbách v čele ministerstva. Předpokládám, že pokud to bude někdo jiný než stávající ministr, že si nechá projekty předložit, aby se seznámil s postupem i obsahem a pak se bude rozhodovat. Jedno vím jistě, že například nová děla armáda potřebuje, že se „nakupují“ již skoro 15 let a pořád není podepsaná smlouva. Podobně je to s náhradou zastaralých systémů 2K12 Kub. Ale to neznamená, že případný nástupce ministra Metnara má být automatem na podpisy.

Jan Bartošek: Jednoznačně. Zde je samozřejmě ještě větším problémem nezvládnutý projekt pořízení nových pásových bojových vozidel pěchoty. Je rovněž otázka, jak všechny tyto klíčové projekty negativně ovlivní snížení obranného rozpočtu v následujících letech, které plánuje Babišova vláda.

Tagy článku