Oprava největšího ruského jaderného křižníku se ruší, Petr Veliký půjde do šrotu

Oprava největšího ruského jaderného křižníku se ruší, Petr Veliký půjde do šrotu
Autor fotografie: Norwegian Army, volné dílo|Popisek: Petr Veliký u Norska
20 / 04 / 2023, 18:00

Bitevní křižník s jaderným pohonem Petr Veliký bude stažen z ruského námořnictva. Agentuře TASS to oznámil zdroj z námořnictva. Jeho jméno získá jaderná ponorka.

18. dubna křižník oslavil 25. výročí vztyčení vlajky ruského námořnictva. Petr Veliký je vlajkovou lodí Severní flotily a je jedinou povrchovou válečnou lodí ruského námořnictva s jaderným pohonem a největší válečné lodi na světě, když se nepočítají letadlové lodě

Oficiálně Rusko označuje bitevní křižníky třídy Kirov jako těžké raketové křižníky s jaderným pohonem. S plným výtlakem 28 000 tun, délkou 252 metrů a maximální rychlostí 32 uzlů je Petr Veliký (když odhlédneme od aktuálního provozního stavu) asi nejsilnější válečnou lodí dneška.

 

Sověti zahájili stavbu pěti těchto jaderných gigantů a v 80. letech minulého století stihli dokončit tři z nich ještě před pádem Sovětského svazu. Tři obři se jmenovali Kirov, Frunze a Kalinin. Čtvrté plavidlo ve výstavbě, Jurij Andropov a plánovaná pátá, Říjnová revoluce, byly pozastaveny.

V roce 1990 došlo na křižníku Kirov ve Středomoří k jadernému incidentu na reaktoru lodi. Následně křižník skončil v Severomorsku, kde čekal na opravu, které se nikdy nedočkal, a tak byly reaktory odstaveny a loď vyřazena ze stavu ruského námořnictva.

Lodě byly přejmenovány tehdejším ruským prezidentem Borisem Jelcinem v roce 1992 na Admirala Ušakova (ex Kirov), Admirala Lazareva (ex Frunze), Admirala Nachimova (ex Kalinin), Petra Velikého (ex Jurij Andropov) a Admiral Kuzněcov (ex Říjnová revoluce).

Admiral Nachimov je v současné době v opravě a je modernizován na úroveň projektu 1144.2M v závodě Sevmaš (součást United Shipbuilding Corporation). Očekává se, že bude předán flotile v roce 2024. Dříve se předpokládalo, že po něm Sevmaš opraví a zmodernizuje i Petra Velikého.

Slavné jméno podle TASS zdědí nová jaderná ponorka Projektu 955A Borej-A. Agentuře TASS to oznámil zdroj z námořnictva.

"Po stažení křižníku Petr Veliký z ruské válečné flotily bude toto jméno dáno strategické jaderné ponorce třídy Borej-A," uvedl zdroj. Ponorka se stane vlajkovou lodí ponorek Severní flotily.

Jak již dříve informoval TASS, po roce 2023 Sevmaš zahájí stavbu nové série jaderných ponorek Projektu 955A. Celkem se plánuje postavit šest ponorek, které budou sloužit v Severní a Tichomořské flotile.

Zdroj: Tass.ru

Tagy článku