Optimistický závěr poslední schůze Výboru pro obranu v tomto období: samohybná děla CAESAR a protiletadlové komplety SPYDER do voleb budou

Optimistický závěr poslední schůze Výboru pro obranu v tomto období: samohybná děla CAESAR a protiletadlové komplety SPYDER do voleb budou
Autor fotografie: Nexter|Popisek: Dělo CAESAR
09 / 09 / 2021, 09:00

Zatímco zakázka na 210 pásových BVP bude vyřešena s konečnou platností až po říjnových volbách, akvizice samohybných děl CAESAR a protiletadlových systémů SPYDER je na nejlepší cestě a je pravděpodobné, že smlouvy budou do voleb podepsány. Vyplývá to alespoň z informace, kterou dnes prezentovali zástupci Ministerstva obrany členům Výboru pro obranu. O zakázce na samohybná děla bude v pondělí ministr Metnar informovat vládu.

8. září proběhla 48. a zřejmě poslední schůze sněmovního Výboru pro obranu. Kromě nekonfliktních témat jako byla informace o nasazení sil a prostředků do zahraničních operací nebo rozhodnutí vlády o průjezdech a přeletech ozbrojených sil jiných států nad naším územím se program věnoval složitým souvislostem směny pozemků mezi Vojenskými lesy a státky a Lesy ČR. Bod týkající se informace o aktuálním stavu klíčových akvizičních projektů pak byl na žádost ministra obrany Metnara pro veřejnost uzavřen, stejně jako proběhlo uzavřené jednání o situaci v Afghánistánu.

Klíčovými akvizicemi, které členy výboru zajímaly, byly přirozeně jednak ta nejsledovanější a historicky největší, tj. pořízení 210 pásových bojových vozidel pěchoty za 52 miliard korun, pořízení samohybných děl ráže NATO (155 mm) a pořízení protiletadlových systémů SHORAD.

V případě zakázky BVP je již delší dobu jisté, že o výsledku nebude rozhodnuto do říjnových voleb. K 1. září podali uchazeči své finální nabídky, což jsou velmi obsáhlé dokumenty, které nyní bude Ministerstvo obrany v dalších navazujících krocích posuzovat a hodnotit, poté půjde zakázka do kolegia ministra obrany, Ministerstvo financí stanoví výdaje, informace půjde na vládu, a následovat by mělo uzavření tzv. trianglu smluv, tj. smlouvy mezi MO a vybraným dodavatelem, mezi MO a VOP CZ sp o zajištění životního cyklu vozidel, a mezi dodavatelem a VOP CZ. Celý proces může také zdržet či narušit řada komplikací, stížností či odvolání.

V případě obou ostatních zakázek, tedy samohybných děl CAESAR, která jsou pořizována přímým oslovením výrobce, jímž je francouzská společnost NEXTER, a protiletadlových kompletů SPYDER, které vyrábí izraelská společnost RAFAEL a které budou pořízeny formou mezivládní dohody ČR-Izrael, potvrdil podle informací Security Magazínu ministr obrany Metnar poslancům, že je bude možné podepsat do termínu říjnových voleb.

"V případě, že se nezadrhne nic u protistrany, tak se vyjednávacím týmům zřejmě podařilo vyjednat maximum možného. Je tam nějaké navýšení ceny oproti tabulkám, které jsme léta letoucí dostávali, ale aktuální ceny vstupů jsou samozřejmě vyšší a je to v rámci, který lze podle mého názoru snést," uvedl poslanec Karel Krejza (ODS).

"Poslední výbor byl takový děkovací, nekonfliktní," popsal atmosféru poslanec Radovan Vích (SPD). Zakázky CAESAR a SPYDER probíhají, "do ceny se samozřejmě promítne zdražení, jen za poslední rok vzrostla cena oceli o 200-300 %, takže oba nákupy budou ve výsledku dražší, nicméně vše běží," uvedl s tím, že požadavek na zapojení českého obranného průmyslu by měli oba dodavatelé respektovat. Zakázka týkající se pořízení lehkých útočných vozidel pro Výsadkový pluk, o které jsme psali s tím, že existuje záměr, podle něhož odsune akvizici samohybných minometů, je zvažována pro rok 2023 a bude předložena kolegiu ministra, které rozhodne o dalším postupu.

Zakázka na samohybná děla CAESAR již prošla kolegiem ministra, bude předložena vládě a po souhlasu Ministerstva financí již nebude nic bránit podpisu smluv. Podle ČTK má konečná pořizovací cena dosáhnout 8,5 miliardy korun. Komplikované otázky týkající se zapojení firem českého obranného průmyslu se podařilo vyřešit a najít shodu, včetně otázky podmínek české výroby a dodávek 155mm munice, a smlouvy s českými společnostmi (jmenujme společnosti RETIA, TATRA DEFENSE VEHICLE, TATRA TRUCKS, EXCALIBUR ARMY, STV GROUP; celkem 40 % hodnoty zakázky) již jsou nebo v krátké době budou podepsány.

Podobná situace panuje i v případě protiletadlového systému SHORAD (zejména VTÚ a RETIA; celkem 30 % hodnoty zakázky), a potvrdí-li se optimistická informace z dnešní schůze Výboru pro obranu, může se armáda v těchto dvou ohledech těšit na moderní výzbroj.

Tagy článku