NATO Days 2019: Oshkosh M-ATV - náhrada za Humvee

NATO Days 2019: Oshkosh M-ATV - náhrada za Humvee
25 / 09 / 2019, 15:00

Mezi atraktivní nejmodernější vojenskou technikou, s níž se mohla veřejnost seznámit na letošních Dnech NATO v Ostravě, je americké obrněné vozidlo Oshkosh M-ATV, tedy MRAP-All Terrain Vehicle, terénní vozidlo odolné proti minám a výbušným nástrahám, které má ve stejnojmeném programu nahradit ozbrojenými silami nejen USA užívané a celosvětově populární M1114 HMMWV, tedy Humvee, "vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo", tedy jeep moderní armády. Na Dnech NATO jej předvedla polská speciální jednotka AGAT.

Oshkosh M-ATV byl poprvé představen na konferenci IDEX v Abu Dhabi v únoru roku 2017. Jde o vozidlo, které může být nasazováno do speciálních průzkumných operací, k vyhledávání a označování cílů, pro podporu misí vojenského zpravodajství v konvenčních i nekonvenčních konfliktech, porpodporu velení a řízení, spojení a podobné úkoly.M-ATV disponuje systémem ESA od společnosti DRS Technologies, který vylepšuje výhled řidiče, a modulární systém C4ISR, který posiluje situační povědomí; kromě toho je vybaveno systémem proti improvizovaným výbušným nástrahám a rušičkou, které zvyšují jeho potenciální bojovou efektivitu. Systém ESA poskytuje osádce širší výhled a odstraňuje slepé úhly, čímž usnadňuje řízení zejména v obtížných podmínkách, v prachu, písku, mlze či tmě, a je doplněn dvě termálními kamerami.

M-ATV Assault nese upravitelnou a v obou osách stabilizovanou zbraňovou platformu, která je vyzbrojena 30mm automatickým kanónem (ATK M230LF), kulometem M249, střelou Javelin a senzorem pro vyhledávání cílů na velkou vzdálenost. Složení výzbroje je velmi variabilní, a podle potřeby lze použít kulomety různých ráží, střely BGM-71 TOW nebo 40mm granátomet.Motor o výkonu 276 kW dává vozidlu rychlost na silnici 105 km/h, a to při celkové hmotnosti dosahujcí přes 16 tun. Operační dosah činí 510 km.

Kromě Spojených států, které disponují již více než 6000 kusy, nasazuje Oshkosh M-ATV také Chorvatsko, Polsko, které je představilo v Ostravě, Portugalsko, a z neevropských států především Spojené arabské emiráty nebo Saúdská Arábie.

Tagy článku