Ostrá hádka ve sněmovně: K čemu kupovat drahé stíhačky, Švédové je nabízí zdarma, řekl Okamura. Tuto lež už nikdy neopakujte, opáčila Černochová

Ostrá hádka ve sněmovně: K čemu kupovat drahé stíhačky, Švédové je nabízí zdarma, řekl Okamura. Tuto lež už nikdy neopakujte, opáčila Černochová
Autor fotografie: fb profil Jany Černochové|Popisek: Jana Černochová
08 / 09 / 2022, 11:00

V prvním čtení byla poslanci podpořena změna státního rozpočtu, která prohlubuje schodek o 50 miliard na 330 miliard. Schůze byla ,,tradičně" vyplněna i ostřejšími hádkami poslanců.

V prvním čtení poslanci podpořili změnu státního rozpočtu na letošní rok, který zvyšuje schodek o 50 miliard. Opoziční hnutí SPD, která chtěla návrh vládě vrátit k přepracování, neuspěla. Vládu naopak podpořilo druhá hnutí v opozici hnutí - ANO. Podle vlády je nutné změnit rozpočet v souvislosti s následky ruské agrese na Ukrajině, které se promítají i do českých podmínek, a také vysokou mírou inflace a energiemi.

Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová ve svém vystoupení prohlásila, že nechce brát občany za rukojmí, protože ČR potřebuje rozpočet. Nicméně to neznamená, že hnutí ANO nemá k návrhu své výhrady a zmínila, že domácnosti i firmy fungují už na hraně kolapsu a vláda má povinnost jim poskytnout adekvátní pomoc.

Naopak předseda hnutí SPD Tomio Okamura s návrhem vyslovil nesouhlas, podle něho totiž zasekává další ,,rozpočtovou sekyru" a potřebuje úplně přepracovat. ,,Hnutí SPD předloží k vašemu vládnímu návrhu rozpočtu pozměňovací návrhy, které přesunou peníze od zbytných výdajů směrem k našim slušným a potřebným občanům, i když popravdě Fialovou vládou navržený rozpočet si zaslouží úplné přepracování, protože je to takový paskvil, že ho nelze upravit ani dílčími pozměňovacími návrhy," napsal na svém facebookovém účtu Okamura.

Schůze sněmovny o novele státního rozpočtu byla ,,prošpikována" také hádkami jednotlivých poslanců. Šéf hnutí SPD se dostal do verbálního sporu jednak s poslancem STAN Ondřejem Lochmanem, a také ministryní obrany Janou Černochovou.  „K čemu má smysl kupovat nejdražší americké stíhačky? Švédové nám je nabízí zdarma," prohlásil Okamura. S tím však ministryně obrany zásadně nesouhlasila. „Žádné Gripeny zadarmo nám nikdo nenabízel, žádám vás, abyste tuto lež už tady nikdy neopakovali,“ bránila se Černochová.

Ministryně obrany měla v této věci pravdu, protože oficiální nabídka od Švédska v tomto směru skutečně nezazněla, byl to ,,soukromý podnik" švédského velvyslance, kdy vrcholilo rozhodnutí o tom, zda ponechat Gripeny v ochraně vzdušného prostoru, nebo přejít na novou platformu v podobě letounů F-35. Proti švédskému velvyslanci se Černochová již ohradila v brífinku následujícímu po slavnostním nástupu ke Dni ozbrojených sil na pražském Vítkově, kde došlo k výměně náčelníků generálního štábu, kdy funkci převzal po Aleši Opatovi Karel Řehka.
Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace