Otázka možného pořízení jihokorejských tanků K2 Polskem znovu leží ,,na stole"

Otázka možného pořízení jihokorejských tanků K2 Polskem znovu leží ,,na stole&quote;
Autor: CC BY-SA 2.0|Popisek: K2 Black Panther
12 / 09 / 2020, 13:00

Na tradičním mezinárodním veletrhu obranného průmyslu v polském městě Kielce se znovu otevřela otázka možného pořízení jihokorejských tanků K2 Black Panther polskou armádou.

O možném budoucím dodání jihokorejských tanků K2 Black Panther se ostatně hovoří minimálně od ledna letošního roku. Tehdy přinesl informaci list Korea Times o tom, že výrobce moderních tanků Hyundai Rotem usiluje o podepsání kontraktu s Polskem o dodání 800 tanků v hodnotě 9 miliard dolarů.

Od té doby odborná média spekulují o tom, zda je nákup pro Polsko výhodný i přes bezpochyby vysokou pořizovací cenu. Polsko potřebuje nahradit v budoucnu tanky T-72M1 a PT-91 a jihokorejská varianta pak představuje jednu z možností, jak vyřešit důležitou fázi modernizace tankového vojska.

Na každý pád na tradičním mezinárodním veletrhu obranného průmyslu v polském městě Kielce, který se koná začátkem září učinila jihokorejská společnost Hyundai Rotem další krok směrem k tomu, aby Polsko nakonec kývlo na nabídku dodání stovek moderních tanků K2 Black Panther. Na výstavě pak společnost vystavila model tanku K2PL.

Polsko by se v případě kladné odpovědi stalo prvním zahraničním zákazníkem tanku K2 Black Panther. Polsko-jihokorejské vojenské vazby jsou ostatně hmatatelné. Polsko již před časem podepsalo kontrakt na pořízení 120 samohybných houfnic K-9.

Nezapomínejme také, že Polsko věnuje své tankové flotile náležitou pozornost. Polská armáda si objednala 142 tanků ve standardu Leopard 2PL. 142 tanků získá nové elektrooptické systémy, novou stabilizaci kanónu, nový pohon věže a další komponenty potřebné pro tank do bojového prostředí 21. století. Polská armáda má převzít v tomto roce ještě 43 tanků Leopard 2PL. Všechny tanky pak mají být modernizovány do konce července 2023.

Hlavní otázkou tedy zůstává, jestli by byl z finančního hlediska pro Polsko v dlouhodobé perspektivě ,,utažitelný" vzhledem k rozpočtu. Obří kontrakt 9 miliard, tedy zhruba 200 miliard korun, by znamenal citelný zásah pro polský modernizační program. Nesmíme zapomenout ani na to, že k poslednímu dnu minulého roku podepsal polský ministr obrany Mariusz Blaszczak smlouvu na dodání 32 letounů F-35 v celkové hodnotě necelých 5 miliard dolarů a další modernizační projekty ,,čekají v pořadí".

Pokud by se Polsko skutečně rozhodlo pro tanky K2, byla by to pro určité období nejen finanční, ale i logistická zátěž pro polské ministerstvo obrany. Nemůže dojít k vybudování logistické infrastruktury ze dne na den, to samé se týká výcviku specialistů a osádek. V neposlední řadě dodávka 800 tanků zabere určitý čas, takže polská armáda by současně provozovala Leopard-2, T-72/PT-91 a K2. Lze předpokládat, že Korejci budou stupňovat tlak na Polsko, jež by se tak stalo jejich bránou do Evropy. Zároveň by to byla obrovská ztráta pro evropský obranný průmysl, především pro německý KMW.

Zveřejnění informací o možném nákupu K-2 též může být hrou polské administrativy kdy tímto nátlakem může usilovat o lepší smluvní podmínky právě od KMW.

 

Zdroje: Korea Times, Army Recognition

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace