Ozbrojené síly Nizozemska vybraly Rheinmetall pro modernizaci svých obrněných vyprošťovacích vozidel Bergepanzer 3 Büffel

Ozbrojené síly Nizozemska vybraly Rheinmetall pro modernizaci svých obrněných vyprošťovacích vozidel Bergepanzer 3 Büffel
Autor fotografie: Alf van Beem CC0 1.0 Universal (CC0 1.0)|Popisek: Bergepanzer 3 Büffel
02 / 05 / 2019, 14:30

Společnost Rheinmetall bude modernizovat vozový park obrněných vyprošťovacích vozidel Bergepanzer 3 Büffel („buffalo“) armády Nizozemska. Smlouva k tomuto účelu byla podepsána 18. dubna 2019 na Soesterbergu, vojenské základně poblíž Utrechtu. V první fázi projdou čtyři vozidla modernizací, která zvýší jejich bojovou výkonnost. Objednávka má hodnotu desítek milionů eur. V její druhé etapě proběhne modernizace dalších 21 vozidel. Tato opce, která se rovněž pohybuje na úrovni desítek milionů eur, je již součástí smlouvy.

Společnost Rheinmetall začne s modernizací vyprošťovacích vozidel Bergepanzer 3 Büffel Nizozemské královské armády, tak aby splňovaly nejnovější technologické a taktické standardy. Tím se prodlouží životnost těchto osvědčených speciálních bojových vozidel - vyvinutých firmou Rheinmetall na podvozku Leopard 2 - až do roku 2040. Nizozemským ozbrojeným silám budou první zmodernizované vozy dodány na počátku roku 2021.

Práce na modernizaci budou probíhat na pobočkách Rheinmetall v Německu a v Ede v Nizozemsku. Budou zahrnovat kompletní přepracování jednotlivých obrněných vozidel a nový koncept digitálního provozu; instalaci pokročilé vizualizační technologie; vybavení s funkcemi balistické ochrany a ochrany proti minám; a nové vybavení pro obnovu bojiště společně s univerzální dopravní platformou. Součástí smlouvy je také technická dokumentace, školení a další služby.

Díky prodloužení životnosti získají nizozemské ozbrojené sily rekonstruované nejmodernější vyprošťovací vozidlo s významným potenciálem růstu. Nové funkce ochrany, implementované jak vně, tak uvnitř vozidla, zajistí posádce mimořádnou bezpečnost před současnými bojovými hrozbami. Posádku při plnění jejich úkolů budou podporovat nejvyspělejší vizualizační systémy, digitální ovládací prvky a systémy velení. Nové vybavení pro obnovu bojiště navíc zvýší taktickou účinnost vozidla. Ta bude přenesena do zadní části vozidla a umožní tak připojit poškozená vozidla a odtáhnout je co nejrychleji z bojiště, aniž by posádka musela opustit zabezpečený prostor. Královská nizozemská armáda disponuje vozidly, jako jsou Bushmaster, Boxer, bojová vozidla pěchoty CV 90, samohybná houfnice PzH 2000, mostní tank Leguan, ženijní tank Kodiak anebo tank Leopard 2. Upravená verze vozu Bergepanzer 3 Büffel ARV bude navíc vybavena univerzální přepravní plošinou s flexibilním použitím namontovanou na zadní části vozidla. Plošina může být použita při přepravě zařízení pro vyprošťování jiných vozidel. Nové vybavení se již osvědčilo při operačním nasazení.

Smlouva potvrzuje nutnost vzniku nového standardu pro moderní vyprošťovací tanky. Nedávno v prosinci 2018 uzavřel Bundeswehr smlouvu s Rheinmetall o modernizaci svého vozového parku Bergepanzer 3, aby zabezpečil, že budou i nadále odpovídat scénářům současných a budoucích operací. Podobné konfigurace jsou v provozu u ozbrojených sil členského státu NATO Kanady, ale i Švédska.

Prodloužení životnosti vyprošťovacích vozidel Nizozemské královské armády, které je již v běhu, podtrhuje komplexní odbornost společnosti Rheinmetall, pokud jde o celosvětovou rodinu Leopard 2. Tato odbornost sahá od programů údržby a modernizace až po pokročilé koncepce vyzbrojování a od výrobních a technických znalostí výrobce originálního vybavení systému až po komplexní technickou a logistickou podporu celého vozového parku, a to včetně servisní podpory při operačním nasazení. Portfolio high-tech skupiny pro mobilitu a bezpečnost se sídlem v Düsseldorfu zahrnuje také školení a simulační řešení pro posádky Leopard 2.

 

Tagy článku