Nejen přehlídka nejmodernější technika byla k vidění na tradičním veletrhu Future Forces v pražských Letňanech. Součástí byla i debata odborníků k tématu zadávání veřejných zakázek u ozbrojených složek. Drtivá většina s přítomných souhlasila s tím, aby se stávající zákon co nejrychleji změnil a byl pružnější.
Kulatý stůl konaný pod záštitou Národní stálé konference bezpečnosti (NSKB) přilákal do Letňan představitele státních podniků, ministerstev, relevantních poslanců ale i reprezentantů firem.
V úvodním proslovu nakousl prezident NSKB Martin Lank problém, který se týká všech ozbrojených složek parametry zákona o zadávání veřejných zakázek a cena, jakožto hlavní používané kritérium při zadávání tendru. „Je cena hlavní kritérium, dokážeme zapojit při zadávání, resp. při vyhodnocování i jiná kritéria jako je zapojení vědy a výzkumu, dotační složky, podíl českých firem při výrobě. Nebrzdí tlak na cenu kvalitu našich ozbrojených složek?, “ tázal se debatérů Lank.
Předseda Výboru pro obranu Radek Koten (SPD) připomněl na konkrétním případu, jak špatným kritériem může cena být. „Zmíním za všechny jen soutěž o bezpečnostní náramky pro vězeňskou službu. Do dnešního dne není zakázka realizována. Právě pro to, že kritériem byla cena.“ Daleko větší důraz by nejen podle Kotena měl být kladen na kvalitu a na uplatnění českých výrobků „Stát potřebuje, aby lidé, kteří se pohybují v bezpečnostních složkách, byly svým vybavením maximálně chráněny. V tomto duchu je třeba změnit legislativu při zadávání veřejných zakázek,“ uzavřel Koten.
Tomáš Kopečný z Odboru průmyslové spolupráce Ministerstva obrany v návaznosti na debatu zmínil, že v Itálii platí zákon, který znemožňuje oslovit zahraniční uchazeče v případě, že existuje poptávaný výrobek italské provenience.
A co vaši?
Jiný vhled vnesl do debaty Jiří Hynek prezident Asociace obranného průmyslu. Podle něj je sice podpora exportu důležitá, ale když nebudou vlastní ozbrojené síly odebírat z tuzemska, mine se účinkem. „Když někam vyjedu na zahraniční veletrh, první otázka zní, používají tento výrobek vaši, vojáci, hasiči, policisté? Pokud odpovíte NE, nemusíte už v rozhovoru dále pokračovat, protože daný výrobek neprodáte,“ uvedl Hynek. Státní nákupy jsou podle předsedy AOP paralyzovány protikorupčním tažením, které spustila Parkanová, resp. kauza CASA, nedostatkem odvahy dělat politická rozhodnutí anebo dělat špatná rozhodnutí. „ ČR vyvineme za pomoci výzkumu, vývoje, účasti mnoha institucí špičkový motor, trvá to řadu let, stojí to miliony a když jej máme nakonec dodat do Číny, tak to politici zakážou vyvést, protože si to naši spojenci nepřejí. To demotivuje všechny, kteří se na tom podíleli,“ uzavřel Hynek.
Dráž než v Jižní Americe
Zbytečný tlak na cenu zkritizoval také člen Výboru pro obranu Karel Krejza (ODS) „Protikorupční revoluce ztělesněná ve stávajícím zákonu o veřejných zakázkách rozvrátila nejen státní správu, ale i politiku a mezilidské vztahy. I jako opoziční politik jsem ochoten podpořit rozumný koaliční návrh, který stávající stav narovná a vyzdvihne kritérium kvality,“ konstatoval Krejza.
Použijme VÚT
Ředitel NCOZ Plk. Jiří Mazánek s ostatními diskutéry souhlasil, že se zakázky musí soutěžit na kvalitu, ale rovněž se podle něj musí hlídat cena v tom směru, aby ČR nenakupoval dráž než třeba režimy v Jižní Americe. Řešení v otázce hlídání kvality dokáže dnes nabídnout Vojenský technologický Ústav. „Kupříkladu Vězeňská služba vyžaduje u všech zakázek naší certifikaci, tedy výrobek musí být u nás přezkoušen,“ uvedl ředitel VTÚ Protiva. Podle něj není problém, aby takto postupovaly i další relevantní instituce a zadávaly si tuto podmínkou expertízy přímo do zadávacího řízení.
Prezident NSKB Martin Lank v závěru poděkoval všem účastníkům za to, že se podařilo otevřít debatu o Zákonu o zadávání veřejných zakázek a jeho vlivu na ozbrojené složky.