Pálil ruský protivzdušný systém S-300 po izraelské stíhačce F-35 Adir?

Pálil ruský protivzdušný systém S-300 po izraelské stíhačce F-35 Adir?
Autor fotografie: Robert Sullivan, flickr (public domain)|Popisek: Dva izraelské stíhačky F-35 Adir
17 / 05 / 2022, 11:00

Rusko-izraelské vztahy procházejí od vypuknutí války na Ukrajině krizí. Tu zřejmě přiživil i incident, kdy izraelské stíhače měly zaútočit na vybrané cíle v severozápadní Sýrii, a na oplátku po nich měl pálit ruský systém protivzdušné obrany S-300.

Může to být událost, které ještě zhorší rusko-izraelské vztahy, které procházejí značným ochlazením od doby, kdy Vladimir Putin nařídil vojenský vpád na Ukrajinu. Izraelci dodávají rovněž jako západní vlády zbraňové systémy na Ukrajinu, což Moskvu rozlítilo, ale mezi oběma státy existují i jiné třecí plochy.

Izraelská televize Kanál 13 nyní přinesla informaci, že ruský protivzdušný systém S-300 vypálil rakety po izraelských stíhačích. Tyto letouny měly zaútočit minulý pátek na vybrané cíle v severozápadní Sýrii, městě Masjaf a celkem vypálit 22 střel. Rakety S-300 pak měly být vypáleny v okamžiku, kdy se izraelské letouny stahovaly z oblasti, nicméně nepředstavovaly pro ně reálné nebezpečí. Sám Izrael nepotvrdil, že stíhače skutečně provedly danou akci a zřídka tak v podobných případech činí. Pokud by se však incident potvrdil, bylo by to poprvé, kdy ruská armáda použila své protiletadlové rakety S-300 proti izraelským letounům.

Otázkou je, po kom měl vlastně S-300 pálil. Server Times of Israel nehovoří, které stroje podnikly útok v severozápadní Sýrii, portál The Drive pak hovoří, že se jednalo o F-16. Teoreticky se však cílem S-300 mohly stát F-35 Adir, které se v minulosti zapojily do leteckých úderů v Sýrii. Server Times of Israel navíc dodává, že systém S-300 nemohl jeden z letounů zaměřit, což by odpovídalo spíše F-35 Adir, který je stealth. Pravděpodobnější varianta však bude, že akci vykonaly F-16.

Rusko předalo v roce 2018 systémy protivzdušné obrany S-300 také syrskému režimu Bašára Asada. Právě v tomto roce přišli Izraelci o svůj letoun F-16, který s dalšími stíhači útočil na íránské cíle v Sýrii, když jej zasáhla syrská raketa. Na každý pád nejnovější incident, pokud se odehrál, určitě neprospěje rusko-izraelským vztahům, které jsou od války na Ukrajině napjaté.


Zdroj: Times of Israel, The Drive

Tagy článku