Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: Pancir-S1
Kerčský most je na anektovaném poloostrově jedním z nejdůležitějších strategických bodů vůbec. A Rusové dělají vše proto, aby ho ochránili. Otázka zní, zda mají skutečně čím.
Mluvčí ukrajinského námořnictva Dmytro Pletenčuk uvedl pro Defense Express, že Moskva brání Kerčský most všemi dostupnými prostředky. Tedy především těmi nejmodernějšími jako jsou systémy protivzdušné obrany (PVO) S-500, S-400, S-300 a Pancir-S1. V okolí Sevastopolu byl na pláži použit i systém Tor. Most spojuje Krymský poloostrov s Tamanským poloostrovem a je klíčovou logistickou spojnicí pro zásobování ruských jednotek na frontě. Kyjev na stavbu zaútočil již několikrát a několikrát na mostě silně narušil provoz, ale klíčové železniční spojení je stále plně funkční.
Otázka prestiže pro S-500, S-400, S-300 na Kerčském mostě
Velmi známé jsou útoky mořských dronů, které Rusové dokázali několikrát odrazit. Jedním z důsledků jsou budované bariéry v okolí konstrukce. Ohledně Kerčského mostu nejde jen o logistiku samotnou, jde o prestižní záležitost pro Vladimira Putina, který ihned po anexi Krymu položil důraz na stavbu spojnice a ta byla vybudována v rekordně krátké době. Takže ruské soustředění PVO v oblasti je poměrně značné a v posledních měsících také nebyla hlášena žádná nová poškození mostu. Zřejmě i proto prohlášení Pletenčuka, který tím chce vysvětlit, že Kerčský most stále stojí. Ovšem všechny zmíněné systémy PVO mají své slabiny a zřejmě jen jejich vysoká koncentrace dokáže ochránit strategickou stavbu.
S-500 je nejnovější systém dlouhého dosahu Ruské federace. Jeho nasazení je důsledkem vysokých ztrát S-400, které způsobily především HIMARS a jejich ATACMS. Systém není nástupcem S-400. Má vyplnit mezeru mezi S-400 a antibalsitickým systémem A-235 Nudol. S-500 je podle tvrzení Kremlu schopen sám sestřelovat družice na nízké orbitě. Pochopitelně by tedy celkově měl být velmi účinný proti balistickým raketám, kde S-400 zjevně proti ATACSM selhává. Ten se po obnovení americké pomoci stal cílem celé řady útoků Ukrajinců. Zničeno bylo nejméně pět systémů, takže Kreml S-400 dokonce stáhl z vysoce chráněného Kaliningradu.
Příčin útoků na S-400 byla celá řada. Za hlavní lze považovat nasazení F-16, kde se předpokládá, že by byl ruský systém nejúčinnější. Ale celkově snaha oslabit ruskou protivzdušnou obranu je i otázkou prestiže, protože PVO má být výstavní skříň Moskvy. Je zcela zjevné, že S-400 nezvládá zachytit zachytit ATACMS včas, jistě je problém s radary, kde Rusové technologicky ztrácí. A zoufale jim chybí západní komponenty, které si nedokáží vyrobit. Jediný systém PVO, který zřejmě plní své účely je S-300. Jenže ten je starší a na sestřel moderních balistických raket si už tak velké ambice nedělá.
Ochrana Kerčského mostu proti UAV v podobě Pancir-S1
Posledním jmenovaným je systém krátkého a středního dosahu Pancir-S1. Ten tam má jediný účel a to jsou UAV. Jenže pochybnosti o jeho účinnosti proti dronům jsou dlouhodobé a fakticky je potvrdili sami Rusové na Armiji 2024. Na výstavě předvedli modernizovaný Pancir-SMD-E. Původní Pancir-S1 měl klasické protivzdušné rakety a rychlopalná děla, Rusové o něm tvrdili, že je účinný proti UAV. Jenže prostě není. Zmičených Pancirů-S1 právě bezpilotními prostředky je poměrně velké množství. Takže Rusové prezentovali variantu vyzbrojenou pouze malými raketami, speciálně určenými proti UAV. Zajímavé je, že narozdíl od západu, který se soustředí na kulomety a rychlopalné kanóny, Rusové se soustředí na rakety.
Z výše uvedeného jasné vyplývá, že kromě nevyzkoušeného S-500 mají tolik proklamované ruské prostředky PVO své zásadní nedostatky. A otázka zní, jak hodně a dlouho dokáží Kerčský most uchránit. Podle WPtech tvoří tyto čtyři systémy základ ruské protivzdušné obrany. Ale export se díky válce na Ukrajině a silnému americkému lobbingu příliš nedaří. Právě jednou z příčin je selhávání ruské techniky, kdy nejde jen o S-400 nebo Pancir-S1. Ruská BMP, T-90M, T-80BVM a T-72B3 mají také velké potíže a Rusové vyklízí exportní trhy. To je pro Kreml poměrně velká rána a o to víc roste prestiž ochrany Kerčského mostu. Zda ho Rusové ubrání, je velká otázka.